20 червня 2019    
Пошук
Головна » Гласність » Події
16.05.2019

Валерій Пацкан: Приріст реального ВВП у 2018 році,
попри перевищення його прогнозу, не відновив докризовий
обсяг економіки 2013 року

 

Приріст реального ВВП у 2018 році перевищив прогноз, проте так і не забезпечив відновлення обсягу економіки докризового 2013 року. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан під час розгляду на засіданні Комітету Верховної Ради з питань бюджету питання щодо виконання Державного бюджету на 2018 рік.
 


 

За словами Валерія Пацкана, попри надпрогнозоване економічне зростання план не виконано як за доходами – на 18,7 млрд грн (2,0%), так і за видатками – на 48,6 млрд грн (4,7%). «Зростання доходів державного бюджету у 2018 році, порівняно з попереднім роком, відбулося насамперед внаслідок збільшення обсягу імпорту і підвищення цін. А невиконання видатків державного бюджету спричинено, зокрема, зволіканням із розподілом коштів за напрямами (об'єктами) і проведенням закупівель та невиконанням плану надходжень до спеціального фонду», – наголосив Голова Рахункової палати.

При цьому Валерій Пацкан зауважив, що Рахункова палата за результатами проведених аудитів неодноразово звертала увагу, що виконавці бюджетних програм не забезпечували результативного, економного і продуктивного використання коштів. Тому, додав він, соціально-економічний ефект від запровадження окремих бюджетних програм обмежений.
 


 

Валерій Пацкан нагадав, що план фінансування державного бюджету з усіх джерел не виконано на 11%. Причина – недонадходження від державних запозичень, які при цьому становили майже чверть фінансових ресурсів державного бюджету. Зокрема, Уряд не здійснив у заплановані терміни державні зовнішні запозичення. Лише в листопаді–грудні отримано із зовнішніх джерел 83,8 млрд грн, або 81,2 % річного обсягу зовнішніх запозичень.

За його словами, це спричинило суттєве невиконання у 2018 році плану надходжень загального фонду державного бюджету, яке в першому кварталі становило 65,6 млрд грн (22,5%), у січні–жовтні збільшилося до 102,9 млрд грн (10,9%), і лише на кінець року зменшилося до 24,8 млрд грн (2,2 %). Через прорахунки в управлінні державним боргом державні запозичення здійснювалися з більшою дохідністю, ніж у попередньому році.
 


 

Валерій Пацкан також наголосив, що доходи місцевих бюджетів, з урахуванням цінового чинника, реально зменшилися на 2,9%. «Трансферти з державного бюджету становили понад 53% доходів місцевих бюджетів. Це підтверджує залежність місцевих бюджетів від державного бюджету. Переважна частина коштів йшла на поточні видатки місцевих бюджетів – освіту, охорону здоров'я і соціальний захист. Але Уряд і місцеві органи влади не використали наявних можливостей, щоб не допустити виникнення заборгованості за окремими соціальними виплатами», – підкреслив Голова Рахункової палати.

Він додав, що за деякими субвенціями, спрямованими на соціально-економічний розвиток регіонів, на кінець року залишки на рахунках місцевих бюджетів сягали 7,9 млрд грн. «Така ситуація склалася через те, що Кабмін зволікав із затвердженням переліків об'єктів, а місцеві органи влади та органи місцевого самоврядування неефективно управляли бюджетними коштами. Все це стримує відновлення і розвиток інфраструктури на місцях», – наголосив Валерій Пацкан.

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України