17 листопада 2018
30.10.2018

Адміністрування ДФС податків за результатами діяльності сільськогосподарських підприємств потребує удосконалення – Рахункова палата

Адміністрування ДФС податків за результатами діяльності сільськогосподарських підприємств потребує удосконалення. Відповідний аудит ефективності виконання повноважень органами державної влади в частині забезпечення повноти та своєчасності сплати податків суб'єктами господарювання в сільському господарстві був розглянутий та затверджений на засіданні Рахункової палати. Відповідальний за проведення аудиту – член Рахункової палати Цезар Огонь.

Зокрема, протягом 2016 і I кварталу 2017 року на спеціальних рахунках сільськогосподарських підприємств, відкритих в установах банків або органах Казначейства, акумульовано 27,3 млрд грн податку на додану вартість. Водночас ДФС не розробила алгоритму відпрацювання суб'єктів господарювання в сільському господарстві в частині правомірності перебування на спеціальному режимі оподаткування ПДВ і цільового використання коштів спецрахунка та взаємодії територіальних органів Казначейства та ДФС. Як наслідок, не забезпечено якісного контролю за правильністю перерахування такими підприємствами сум ПДВ на спецрахунки та їх використанням. За розрахунками Рахункової палати, ці суми перевищили в 2,8 раза (у 2016 році) і 1,7 раза (в I-му кварталі 2017 року) суму ПДВ, нараховану (сплачену) до державного бюджету.

Крім того, аудитори виявили випадки перерахування у 2016 році окремими сільськогосподарськими підприємствами на спеціальні рахунки сум ПДВ, які становили від 100 до 200 відсотків задекларованих такими платниками обсягів доходів (виручки) від реалізації товарів (робіт, послуг).

Неналежна координація ДФС роботи її територіальних органів з контролю за правильністю формування і розподілу сум ПДВ до 1 січня 2017 року (у період дії спецрежиму оподаткування ПДВ) призвела до недонадходжень цього податку до державного бюджету.

Через неефективне адміністрування ПДВ територіальними органами ДФС та порушення у 2016 році 108 платниками-суб'єктами спеціального режиму оподаткування норм Податкового кодексу України в частині розподілу сум ПДВ, зокрема за операціями з продукції тваринництва, а також за відсутності у таких платників ідентифікованих та зареєстрованих тварин в Єдиному державному реєстрі тварин, державний бюджет недоотримав 41, 2 млн гривень.

Крім того, невжиття територіальними органами ДФС дієвих заходів за декларуванням ПДВ платниками спецрежиму призвело до несплати до державного бюджету станом на 1 липня 2018 року 60,1 млн грн ПДВ.

Аудитори також зазначили, що Міністерство аграрної політики та продовольства України не забезпечило ухвалення ефективних управлінських рішень щодо державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників.

Суми бюджетної дотації визначалися ДФС для кожного сільськогосподарського виробника з урахуванням вартості реалізованої продукції та пропорційно сплаченої суми ПДВ. Відповідно, основними отримувачами бюджетних дотацій були великі платники податків.

Загалом у 2017 році 15,7 відс. сільгосппідприємств – суб'єктів спецрежиму оподаткування ПДВ отримали 4 млрд грн бюджетної дотації, 63,1 відс. (2,5 млрд грн) якої одержали 172 платники (10 відсотків загальної кількості).

Аудитом встановлено, що державна підтримка сільськогосподарських товаровиробників через складність та недосконалість механізмів: до 1 січня 2017 року – спеціальний режим оподаткування ПДВ, з 1 січня 2017 року – надання бюджетних дотацій, не сприяла стимулюванню виробництва сільськогосподарської продукції, покращенню фінансового стану та збільшенню надходжень до держбюджету. Зокрема, протягом 2016-2017 років порівняно з 2015 роком зменшилася частка прибуткових підприємств з 89 до 86,7 відс., сума прибутку до оподаткування – на 27,8 відс., рівень рентабельності – з 30,4 до 18,7 відсотка. Упродовж періоду, що досліджувався, кількість суб'єктів господарювання в сільському господарстві, які перебували на обліку в територіальних органах ДФС, постійно зростала, проте лише близько 50 відсотків з них були потенційно платниками податків.

За відсутності належної організації та контролю ДФС, її територіальними органами не забезпечено повної та своєчасної сплати до державного бюджету ПДВ і податку на прибуток сільськогосподарськими підприємствами, результативність контрольно-перевірочної роботи є низькою. Крім того, аудиторами встановлено окремі факти недотримання норм Податкового кодексу України при здійсненні повернення сільськогосподарськими підприємствами помилково та надміру сплачених податків.

Звіт про результати аудиту буде розміщений на офіційному сайті Рахункової палати.