17 листопада 2018

Валерій Пацкан: Рахункова палата виявила резерви
для збільшення доходів держбюджету на 2019 рік.
І їх варто спрямувати насамперед на зменшення
дефіциту бюджету

Рахункова палата виявила резерви для збільшення доходів держбюджету на 2019 рік. І їх краще спрямувати насамперед на зменшення дефіциту бюджету. Про це під час розгляду у Верховній Раді в першому читанні проекту Державного бюджету на 2019 рік заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

«Наявні додаткові резерви доходів, не враховані у законопроекті. За нашою оцінкою, є можливості збільшити надходження податку на прибуток підприємств і акцизного податку на імпортовані підакцизні товари на загальну суму 17,6 млрд гривень», – сказав Валерій Пацкан.

Він зауважив, що у 35 пропозиціях народних депутатів України до проекту бюджету в частині збільшення видатків їх джерелом вказані запропоновані Рахунковою палатою резерви збільшення доходів. «І їх краще спрямувати насамперед не на збільшення видатків, а на зменшення дефіциту бюджету», – переконаний Голова Рахункової палати.

Валерій Пацкан також додав, що Рахункова палата проаналізувала розрахунки Мінфіну найбільших бюджетоутворюючих доходів і виявила високі ризики ненадходження у запропонованих обсягах окремих доходів. Він нагадав, що цього року був проведений аудит ефективності системи електронного адміністрування реалізації пального з метою контролю за надходженням акцизного податку. «І він засвідчив можливість суттєвого збільшення цих надходжень. Але для цього Уряд має докласти максимум зусиль щодо скорочення тіньового обігу пального», – наголосив Голова Рахункової палати.

На думку Валерія Пацкана, в умовах зростання цін на газ складно буде утримати інфляцію на прогнозованому рівні 7,4%.

Голова Рахункової палати зауважив, що наступний рік буде роком значних боргових виплат. «Тільки на обслуговування державного боргу передбачено 145 млрд грн! Крім того, планується спрямувати на погашення державного боргу 272 млрд грн. Ці витрати вдвічі більші від передбачених сукупних видатків зведеного бюджету на економічну діяльність і житлово-комунальне господарство. Ці кошти могли б стати інвестиційним підґрунтям для розвитку економіки і покращення добробуту громадян», – сказав Валерій Пацкан.

Він додав, що наступного року Уряд здійснюватиме нові державні запозичення. Зокрема, планується запозичити 346 млрд грн. – це чверть фінансових ресурсів державного бюджету. «Однак, це не надто надійне і недешеве джерело надходжень, що залежатиме від ситуації на зовнішніх ринках капіталу, продовження співпраці з МВФ, попиту на облігації внутрішньої державної позики», – зауважив Валерій Пацкан.

Натомість, наголосив Голова Рахункової палати, впровадження інвестиційних проектів, що здійснюються за рахунок коштів, залучених державою від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій за відносно низькою ціною, вкрай неефективне. Як наслідок, втрачаються наявні можливості для оновлення інфраструктури.

За словами Валерія Пацкана, з початку проведення реформи у 2019 році вперше планується зменшення на 5,3 млрд грн обсягу трансфертів з державного бюджету. Також, зауважив він, прогнозується зростання обсягу власних доходів місцевих бюджетів на 46,8 млрд гривень. «Загалом зазначене свідчить про посилення фінансової самостійності місцевих бюджетів. Однак на практиці ця самостійність для більшості залишається декларативною. Як і у попередні роки, у 2019 році більше половини обсягів доходів місцевих бюджетів формуватиметься за рахунок трансфертів із державного бюджету, більшість з яких субвенції, що мають цільове призначення», – підкреслив Валерій Пацкан.