21 жовтня 2018

В Україні належно облаштована лише половина
приміщень місцевих загальних судів - Рахункова палата

Половина приміщень місцевих загальних судів України не відповідає встановленим вимогам для здійснення ефективного правосуддя. Про це свідчить Звіт про результати аудиту ефективності використання Державною судовою адміністрацією України (ДСА) бюджетних коштів на заходи, спрямовані на забезпечення належних умов для здійснення правосуддя.

Аудит встановив, що на сьогодні рівень забезпечення місцевих загальних судів необхідними площами становить лише 50 відсотків. У приміщеннях деяких судів немає достатньої кількості кабінетів суддів, залів судових засідань, нарадчих кімнат, приміщень конвою та камер для підсудних, судових розпорядників, кімнат для прокурорів та адвокатів, свідків тощо. Зокрема, суди забезпечені камерами для підсудних лише на 25 відсотків загальної потреби, а приміщеннями для конвою – на 75 відсотків. Крім того, жодне приміщення місцевих загальних судів повною мірою не обладнане для доступу маломобільних груп населення відповідно до чинних норм.

У Звіті відзначається, що виділені з державного бюджету протягом 2017 – I півріччя 2018 року ДСА та її територіальним управлінням бюджетні кошти на заходи, спрямовані на створення належних умов для здійснення правосуддя (понад 1,4 млрд грн.), забезпечили, у порівнянні з минулими роками, позитивні результати, в частині проведення ремонтів та реконструкцій частини приміщень.

Водночас під час аудиту виявлені факти неефективного та з порушенням чинного законодавства використання бюджетних коштів територіальними управліннями ДСА через неналежний внутрішній контроль. Зокрема, частина коштів неефективно використана при придбанні техніки, будівельних матеріалів, оплаті послуг з поточного ремонту, робіт з капітального ремонту та реконструкції приміщень.

Оплату фактично невиконаних завищених обсягів робіт та наданих послуг виявлено в територіальних управліннях ДСА на суму понад 1,1 млн грн, з яких за результатами аудиту усунено порушень на понад 874 тис. гривень.

Внаслідок недотримання принципів здійснення закупівель, встановлених статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі», територіальним управлінням ДСА України в Київській області неекономно використано понад 483 тис. грн бюджетних коштів на придбання обладнання, будівельних матеріалів та комп'ютерної техніки. Це територіальне управління закуповувало матеріальні цінності за ціною, що в 3-6 разів перевищувала їх ринкову вартість.

Крім того, не всі місцеві загальні суди забезпечені охороною підрозділами Національної поліції та Національної гвардії. У Рахунковій палаті відзначають, що відтермінування початку виконання Службою судової охорони покладених законодавством повноважень створює суттєві ризики при забезпеченні охорони та підтриманні громадського порядку в судах.

Рахункова палата поінформує про результати аудиту Верховну Раду України та Уряд.