21 жовтня 2018
02.10.2018

МВС має запровадити єдину відомчу систему охорони здоров'я для підвищення якості медпослуг – Рахункова палата

Міністерство внутрішніх справ України має запровадити єдину відомчу систему охорони здоров'я на базі існуючих медзакладів МВС у центральних органах влади, діяльність яких спрямовується та координується Урядом через Міністра внутрішніх справ. Відповідний Звіт про результати аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених на медичне забезпечення працівників Міністерства внутрішніх справ України, поліцейських та працівників Національної поліції України затверджений на засіданні Рахункової палати. Відповідальний за проведення аудиту член Рахункової палати Олександр Яременко.

У Звіті зазначається, що МВС, отримавши у 2017 році – I півріччі 2018 року з держбюджету на медичне забезпечення працівників міністерства, поліцейських та працівників Національної поліції майже 1,8 млрд грн, у цілому забезпечило їх цільове використання та продуктивне функціонування системи охорони здоров'я МВС.

Міністерство реформувало відомчу систему мед забезпечення і утворило територіальні медичні об'єднання. «Разом з тим єдиної системи охорони здоров'я, яка б формувала єдиний медичний простір на базі існуючих Медзакладів МВС у центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, немає», – зазначають аудитори.

Станом на 1 липня поточного року в системі охорони здоров'я МВС функціонувало загалом 38 медзакладів. Безоплатно отримувати медичну допомогу в них мають право понад 740 тисяч поліцейських, військовослужбовців Нацгвардії, курсантів вищих навчальних закладів МВС, держслужбовців та працівників апарату МВС, органів управління поліцією, закладів та установ, що належать до сфери управління МВС, Нацполіції, Нацгвардії, ДМС, пенсіонерів МВС та членів їх сімей. Аудит показав, що амбулаторне лікування працівників МВС, поліцейських та працівників Нацполіції здійснювалося належним чином та в повному обсязі. Водночас аудитори встановили, що рівень ефективності роботи стаціонарних лікарень частково знизився. Зокрема, у 2017 році було проліковано понад 68 тисяч осіб. План ліжко-днів лікарняних закладів виконано на 99,6 відсотка. Середня кількість днів роботи ліжка у 2017 році, у порівнянні з 2016 роком, зменшилася з 335,5 до 332,4 днів.

Через те, що потужності лікарняних закладів не були використані повноцінно, непродуктивне використання коштів бюджету на їх утримання становило понад 469 тисяч гривень.

Крім того, аудитори встановили, що у 2017 році понад третини потужностей санаторно-курортних закладів використовувалося не для відновлення працездатності правоохоронців, а для оздоровлення інших категорій осіб. Зокрема, лікування в цих закладах отримали понад 22 тисячі осіб – майже 12 тисяч у відділеннях відновного лікування (безкоштовно або з частковою оплатою) та понад 10 тисяч – у відділеннях пансіонатів (за плату). При цьому понад 13 тисяч – особи, які прикріплені на медобслуговування до закладів охорони здоров'я МВС, та майже 9 тисяч – інші категорії осіб.

Попри завантаженість у минулому році майже на 103 відсотки санаторно-курортних закладів, план ліжко-днів по відділеннях відновного лікування, які утримуються за рахунок коштів загального фонду держбюджету, виконано на 86,5 відсотка. Причина – реорганізація та капітальний ремонт приміщень деяких закладів. У Рахунковій палаті також зазначають, що причиною неповної завантаженості деяких санаторіїв стало недотримання встановленого принципу пропорційного розподілу санаторно-курортних путівок, частина з них взагалі поверталася як нереалізована. Тільки територіальними медичними об'єднаннями МВС по Київській та Дніпропетровській областях було повернено у 2017 році нереалізованих путівок на суму 1756,3 тис. гривень.

За результатами аудиту, загалом через прорахунки в системі внутрішнього контролю та необґрунтовані управлінські рішення, ухвалені керівниками закладів охорони здоров'я МВС, у 2017 році та протягом першого півріччя 2018 року з недотриманням чинного законодавства витрачено 105,8 тис. грн; непродуктивно – 9770,2 тис. грн, неекономно – 318,9 тис. гривень.

Рахункова палата також звернула увагу на необхідність застосування закладами охорони здоров'я МВС тарифів на платні послуги, які б відповідали реальним витратам на їх надання. Це дозволило б їм покривати у повному обсязі витрати на такі послуги, а також модернізувати медичне та технічне обладнання. Через тривалу процедуру ліквідації ГУМВС України затримується передача на баланс територіальних медичних об'єднань МВС земельних ділянок, що створює ризики втрати державного майна. На сьогодні сім закладів охорони здоров'я МВС дооформлюють документи на право постійного користування земельними ділянками загальною площею 7,1 гектара.

За результатами контрольного заходу керівництву МВС запропоновано вжити заходів щодо вдосконалення та розвитку відомчої системи охорони здоров'я, а також посилити внутрішній контроль за результативним і цільовим використанням закладами охорони здоров'я МВС матеріальних і фінансових ресурсів.