23 квiтня 2019    
Пошук
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2018 рік
06.09.2018

Виконання Нацкомфінпослуг повноважень щодо нагляду
за наданням фінпослуг та додержанням законів учасниками ринку
не відповідає світовим стандартам

У 2016-2017 роках та І кварталі 2018 року на фінансування діяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, витрачено 102,5 млн грн коштів держбюджету. Водночас Нацкомфінпослуг не було повною мірою досягнуто визначеної мети бюджетної програми - забезпечення реалізації державного регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг. Рівень виконання результативних показників не перевищив 78 відсотків. Зазначене, зокрема, спричинено тим, що законодавче поле, яке визначає основні підходи до регулювання та нагляду за ринком фін- послуг, не відповідає світовим стандартам, є неактуалізованим і суперечливим.

Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету на виконання повноважень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, розглянуто та затверджено на засіданні Рахункової палати.

Аудитом встановлено, що Нацкомфінпослуг у 2016‑2017 роках та І кварталі ц. р. не в повній мірі виконувала функції здійснення нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства учасниками ринків. За цей період Комісією з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг та захисту прав споживачів фінпослуг проведено 299 інспекційних перевірок учасників фінансового ринку, з яких 57 планові (19 відс.). Штрафні санкції щодо порушників на ринку фінансових послуг застосовувались неефективно.

Як зазначив член Рахункової палати Цезар Огонь, відповідальний за проведення аудиту, до порушників законодавства було застосовано штрафних санкцій на суму 31,4 млн гривень. Добровільно сплачено лише 7,5 млн грн (24 відс.). Такі низькі показники зумовлені відсутністю взаємодії підрозділів Нацкомфінпослуг, відповідальних за виявлення порушень, та неналежним веденням претензійно-позовної роботи. На дату аудиту підрозділами Нацкомфінпослуг примусово стягнуто лише на 0,2 відс. штрафних санкцій, а 23,8 млн грн (76 відс.) штрафів взагалі не стягнуто.

Нацкомфінпослуг також не забезпечено належного ведення та відображення в окремих реєстрах достовірної інформації про фінансові установи. Адже у Державному реєстрі фінустанов обліковується значна кількість установ, які фактично не провадять професійну діяльність на цьому ринку та не отримали відповідних ліцензій.

 

Крім того, в реєстрі юридичних осіб, які не є фінансовими компаніями, але мають право надавати окремі фінансові послуги, досі обліковуються 92 установи, що не отримали ліцензії Комісії. Також у реєстрах Нацкомфінпослуг знаходяться 62 фінансові установи, що розташовані в АР Крим. Питання про діяльність таких установ досі не врегульовано.

Нацкомфінпослуг видавала ліцензії на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів) та переоформлювала діючі ліцензії шляхом видання відповідних розпоряджень за заявами ліцензіатів. Протягом 2016 року фінансовим установам видано 293 ліцензії, у 2017‑2018, I кварталі 2018 року - 159. Збільшення кількості виданих ліцензій пов'язано, насамперед, з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови щодо розширення переліку фінансових послуг, які ліцензуються. Водночас невизначеність в Законі про ліцензування, рішеннях уряду та Нацкомфінпослуг термінів щодо розробки та затвердження Ліцензійних умов призвела до затягування цього процесу. Зокрема, він тривав майже 20 місяців, що і вплинуло на кількість виданих ліцензій.

Звіт та рішення Рахункової палати про результати проведеного контрольно-аналітичного заходу будуть розміщені на офіційному веб-сайті установи.

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України