21 вересня 2018
30.08.2018

Через неналежне управління держмайном Украерорухом
неефективно використано майже 280 млн гривень

Неналежне управління держмайном Украероруху, яке відноситься до сфери управління Міністерства інфраструктури України, призвело до неефективного використання 279,9 млн гривень. Відповідні дані містяться у Звіті про результати аудиту ефективності управління майном Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, що має фінансові наслідки для державного бюджету за 2015-2017 роки.

Зокрема, Украерорух їх витратив на придбання та фінансовий лізинг обладнання за зовнішньоекономічними контрактами. Водночас, до цього часу воно не змонтовано та не введено в експлуатацію. Як зазначила член Рахункової палати Ірина Іванова, яка відповідала за проведення аудиту, наявність чи відсутність вказаного обладнання під час аудиту не підтверджена.

Зокрема, аудиторам були продемонстровані вакуумні упаковки, закриті та неопломбовані ящики і коробки, що знаходяться на різних складах Украероруху. Однак, доступу до того, що всередині цих ящиків аудитори не мали.

Причини невстановлення закупленого обладнання різні - не вирішені правові питання будівництва на земельній ділянці, де воно мало бути розташоване; неготовність технологічних приміщень, тощо. Крім того, деяке обладнання, попри закінчення належних термінів, досі не поставлене. Водночас керівник Украероруху не проводив відповідну претензійно-позовну роботу та не вживав дієвих заходів щодо встановлення цього обладнання.

Результати аудиту також показали, що непродуктивні витрати становлять 4,6 млн грн. нераціональні - 43,2 млн грн; з недотриманням вимог чинного законодавства - 69,3 млн гривень. Цим порушенням не змогла запобігти система внутрішнього контролю Міністерства, а внутрішній аудит Украерорухом впродовж 2015-2017 років взагалі не здійснювався.

Як зазначила Ірина Іванова, Украерорух разом із Мінінфраструктури також не оформили права на 71 земельну ділянку (54,4 гектара), які знаходяться в користуванні підприємства. І на думку аудиторів є ризики їх взагалі втратити. Аудит також встановив, що Міністерство інфраструктури неналежним чином виконувало покладені на нього повноваження з управління об'єктами Украероруху. Зокрема, в Украерорусі не створено наглядову раду, не приведений у відповідність із законодавством Статут підприємства, а призначення його керівника відбувалося без проведення конкурсного відбору.

Через неналежний контроль з боку Мінінфраструктури, як уповноваженого органу управління, керівник Украероруху протягом 2015-2017 років не в повній мірі виконав умови контракту. На підприємстві існує значна прострочена дебіторська заборгованість. Крім того, попри рекомендації Атестаційної комісії Мінінфраструктури, керівник Украероруху не вжив достатніх заходів для виведення коштів зі збанкрутілого "Платинум Банк". І сьогодні існують ризики неповернення коштів і нанесення збитків підприємству на суму 404,1 млн грн. Іванова також зауважила, що під час аудиту були спроби не надавати необхідні документи представникам Рахункової палати. І лише після складення адмінпротоколу впродовж трьох днів аудитори отримали належну інформацію.

Рахункова палата підготувала ряд рекомендацій Уряду. Звіт про результати аудиту буде надіслано Комітетам Верховної Ради України з питань транспорту, з питань національної безпеки і оборони та комітету з питань запобігання та протидії корупції. Про допущені Украерорухом порушення законодавства буде проінформовано Службу безпеки України та направлено відповідні матеріали.

Повний Звіт і рішення Рахункової палати про результати проведеного аудиту будуть розміщені на офіційному веб-порталі установи.