17 листопада 2018
28.08.2018

Валерій Пацкан: План доходів загального фонду Держбюджету
у першому півріччі не виконано на 15 млрд гривень

План доходів загального фонду Держбюджету у першому півріччі не виконано на 15 млрд гривень. А заборгованість підприємств із виплати заробітної плати зросла до найбільшого з 2010 року обсягу - 2,7 млрд гривень. Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан під час розгляду висновку про стан виконання закону про Державний бюджет України на 2018 рік у першому півріччі на засіданні Рахункової палати.

«Три місяці тому ми на засіданні розглядали невтішні результати виконання державного бюджету у першому кварталі, коли надходження загального фонду державного бюджету виявилися менші від планових на 22,5%. Тоді ми запропонували Уряду ініціювати внесення змін до закону про державний бюджет на 2018 рік для збалансування витрат і надходжень. Натомість керівники Міністерства фінансів запевняли про позитивні тенденції в економіці та обіцяли виконання плану доходів за півріччя», - зазначив Валерій Пацкан.

Підбиваючи основні підсумки виконання державного бюджету у першому півріччі, Голова Рахункової палати відзначив: «Зростання економіки прискорилося, але план доходів загального фонду не виконано на 15 млрд гривень. І це при тому, що від Національного банку надійшло 38 млрд грн із річного обсягу коштів 44,6 млрд грн, і отримано 8 млрд грн разових надходжень від продажу ліцензій на впровадження 4G».

Також, зауважив Пацкан, так і не здійснено запланованого ще на перший квартал розміщення облігацій зовнішньої державної позики на суму 56 млрд грн, не виконано і план надходжень від приватизації державного майна на 4,5 млрд гривень. Як наслідок, загальне невиконання плану надходжень загального фонду державного бюджету зросло з 66 млрд грн у першому кварталі до 74 млрд грн у першому півріччі.

Крім того, підкреслив Голова Рахункової палати, Кабінет Міністрів, Міністерство фінансів і головні розпорядники бюджетних коштів не забезпечили належної організації бюджетного процесу в частині затвердження порядків використання коштів, розподілів коштів за напрямами (об'єктами), паспортів бюджетних програм, що не дало можливості провести видатки в сумі 3,5 млрд гривень.

У результаті план видатків загального фонду не виконано на 41 млрд гривень.

«Хочу також привернути увагу до проблеми, що виникла ще в попередньому році. Заборгованість за наданими пільгами та житловими субсидіями населенню на оплату житлово-комунальних послуг хоча і зменшилася з початку року, однак станом на 1 липня 201 року становила 8,3 млрд грн, з якої прострочена - 60%. При цьому у січні - червні цього року перераховано субвенцію для надання цих пільг і житлових субсидій в обсязі 77% плану на рік. Зазначене збільшує наявні ризики незабезпечення до кінця року таких виплат населенню в повному обсязі», - наголосив Валерій Пацкан.

Він також відзначив, що у січні - червні 2018 року заборгованість за наданими з єдиного казначейського рахунку коштами для покриття тимчасових касових розривів Пенсійного фонду на виплату пенсій і допомоги зросла на 6,5 млрд грн, до 54,5 млрд грн, з якої 48 млрд грн, - заборгованість за 2007 - 2014 роки. І все це ще до відомих затримок із виплатами пенсій у другій половині липня.

«На жаль, поганий приклад держави щодо виконання своїх зобов'язань перед громадянами наслідують і підприємства, заборгованість яких із виплати заробітної плати навіть за сприятливих економічних умов зросла до найбільшого з 2010 року обсягу - 2,7 млрд гривень», - додав очільник Рахункової палати.

«І насамкінець про державні борги загалом. У першому півріччі обсяг боргових і гарантійних зобов'язань держави зменшився на 6,7% - до 1 трлн 998,0 млрд грн, що зумовлене насамперед ревальвацією гривні до іноземних валют, в яких номіновано борг. Як відомо, в липні - серпні тенденція змінилася, гривня стала швидко знецінюватися, тому слід очікувати зростання боргу, - підкреслив Валерій Пацкан і додав. - Узагальнюючи підсумки, варто сказати, що ризики невиконання державного бюджету за рік зростають».