23 квiтня 2019    
Пошук
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2018 рік
20.08.2018

Держава заборгувала ветеранам Другої світової війни:
чи дочекаються вони законодавчо встановлених
соціальних гарантій?

 

Рахункова палата перевірила ефективність використання коштів держбюджету, спрямованих на соціальний захист ветеранів війни (бюджетні видатки на щорічну до 5 травня разову грошову допомогу ветеранам війни, довічні стипендії для осіб, які мають визначні заслуги перед державою, та забезпечення санаторно-курортним лікуванням).

Аудит вчергове засвідчив, що рекомендації Рахункової палати роками системно не виконуються, соціальні гарантії ветеранам війни у повному обсязі не забезпечуються. Фінансування Кабміном цих гарантій відбувається, відповідно до Бюджетного кодексу, з урахуванням фінансових можливостей держбюджету, які є завжди недостатніми. Затверджені Кабміном у 2017–2018 роках розміри виплат щорічної разової грошової допомоги, залежно від категорій осіб, були в 3–10 разів менші від розмірів, які встановлювались законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Така економія призвела до численних звернень ветеранів війни до судів різних інстанцій.

Ветеранів війни з кожним роком стає дедалі менше. На початок 2017 року до реєстру осіб, які мають право на пільги згідно із вказаними законами, було внесено близько 1,3 млн осіб. На початок 2018 року стало менше 1,2 млн осіб. При цьому, як відзначають аудитори, виконання деяких бюджетних програм вже на етапі організаційного забезпечення Мінсоцполітики було неналежним. Зокрема, йдеться про 100 довічних державних стипендій для учасників бойових дій у період Другої світової війни 1939–1945 років, заснованих указом Президента України. Аудитом встановлено, що із 100 довічних стипендій у 2018 році їх отримувало лише 57 стипендіатів. При цьому на час аудиту у Мінсоцполітики було 175 клопотань про призначення указом Президента України таких стипендій кандидатам у віці 90–98 років, які подавалися місцевими державними адміністраціями протягом 2016–2018 років. Десять клопотань подали ще у 2016 році. На вимогу контрольної групи Рахункової палати Мінсоцполітики актуалізовано клопотання та встановлено, що із 175 кандидатів на отримання таких стипендій 23 особи померли, так і не дочекавшись розгляду справ у Мінсоцполітики.

Аудитори Рахункової палати відзначають, що Мінфін та Мінсоцполітики фінансово не забезпечили в межах бюджетної програми об'єктивної потреби в коштах санаторіїв сфери управління Мінсоцполітики. У 2017 році лише кожний третій ветеран війни, що потребував санаторно-курортного лікування, зміг оздоровитися у цих закладах. Недостатність фінансування унеможливила надання повноцінного, якісного та кваліфікованого санаторно-курортного лікування ветеранам війни. Аудитом встановлено, що матеріально-технічна база санаторіїв сфери управління Мінсоцполітики морально та фізично застаріла. Не забезпечено збалансованого і повноцінного харчування ветеранів війни згідно із нормами харчування, також виявлено недоліки в організації харчування. Низький рівень укомплектованості штатів санаторіїв посадами лікарів не забезпечує повною мірою кваліфікованого лікування ветеранів війни.

Мінсоцполітики не вжито вичерпних заходів для усунення недоліків в організаційному забезпеченні санаторно-курортним лікуванням ветеранів війни. Аудитом також виявлено порушення органами соцзахисту черговості та періодичності забезпечення ветеранів війни путівками до санаторіїв Мінсоцполітики.

«Підхід до виконання гарантій соцзахисту ветеранів війни має бути змінений. Ці гарантії надаються законами, тому держава має знаходити необхідний обсяг коштів. Також слід покласти край випадкам, коли через зволікання чиновників не призначаються довічні стипендії чи не виділяється необхідний обсяг коштів на санаторно-курортне лікування. І винні за це мають нести належне покарання», – наголосив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

Аудитори Рахункової палати також виявили ознаки кримінального правопорушення під час приватизації об'єкта державної власності (бомбосховища), який перебуває на балансі Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», уповноважений орган – Мінсоцполітики. За рішенням Рахункової палати поінформовано Національну поліцію України та Національне антикорупційне бюро України про виявлені ознаки кримінального правопорушення в діях посадових осіб Мінсоцполітики, Фонду державного майна України та Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют».

За результатами розгляду Рахункова палата прийняла рішення, в якому надано рекомендації Кабінету Міністрів України, Мінсоцполітики щодо удосконалення процесу забезпечення соціального захисту ветеранів війни та поліпшення ефективності використання коштів державного бюджету на зазначені цілі. Звіт про результати аудиту буде розміщено на офіційному веб-сайті Рахункової палати.

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України