15 грудня 2018
26.07.2018

Валерій Пацкан: Кошти на «Євробачення-2017» в Україні витрачалися зі значними порушеннями

Рахункова палата виявила значні недоліки у використанні коштів на проведення «Євробачення 2017» в Україні. А сьогодні саме через брак коштів український представник не поїде на дитяче «Євробачення». Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, коментуючи результати аудиту, проведеного Рахунковою палатою щодо ефективності використання коштів, спрямованих на забезпечення підготовки та проведення пісенного конкурсу «Євробачення 2017» в Україні.

«На підготовку та проведення пісенного конкурсу в Україні була витрачена колосальна сума - понад 787 млн грн. Але, на жаль, Державний комітет телебачення і радіомовлення України та Національна суспільна телерадіокомпанія України не забезпечили повною мірою її економного використання», - наголосив Валерій Пацкан.

Зокрема, Національна суспільна телерадіокомпанія України з порушенням чинного та бюджетного законодавства використала 46,2 млн грн, з яких - 1,6 млн грн не за цільовим призначенням; 13,4 млн грн. - неекономно; допущено неефективне управління 9 млн грн. Є також і прострочена дебіторська заборгованість - 0,7 млн грн.

Крім того, до цього часу не повернуті 430,6 млн грн, які були перераховані Європейській мовній спілці з резервного фонду Держбюджету у 2016 році. Ці кошти були фінансовою гарантією для забезпечення проведення Євробачення. І на них зараз накладений арешт.

Через неналежний контроль ПАТ «НСТУ» за виконанням власних розпоряджень та відсутність дієвого контролю Держкомтелерадіо, як органу управлінням майном, виключні майнові права інтелектуальної власності загалом на суму 33,9 млн грн за даними бухгалтерського обліку не обліковуються. А це - порушення Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

За словами Голови Рахункової палати, також були і організаційні проблеми. Попри те, що у 2016 році були створені декілька організаційних структур для проведення Євробачення - урядовий організаційний комітет, робоча група в Мінкультури, оргкомітет КМДА, оргкомітет НТКУ - активна робота з підготовки конкурсу розпочалася лише в другій половині січня 2017 року. Крім того, через відсутність у 2016 році бюджетного фінансування та невчасного виконання зобов'язань перед ЄМС проведення Євробачення в Україні взагалі було під загрозою.

Загалом на підготовку та проведення в Україні у 2017 році Євробачення з загального фонду держбюджету витрачено 325,3 млн грн; 192,8 млн грн субвенцій з місцевого бюджету м. Києва; 77,4 млн грн коштів від господарської діяльності, отриманих ПАТ «НСТУ» під час підготовки конкурсу. Крім того, на ці заходи були також спрямовані кошти інших центральних органів виконавчої влади України та КМДА у сумі 192 млн грн. Сукупні витрати - 787,5 млн грн.

«Було багато спекуляцій навколо того чи здатна Україна провести конкурс такого масштабу. Аргументи різні - військові дії на Сході, недостатньо висока безпекова ситуація, суттєві організаційні проблеми. Але Україна впоралася з усіма викликами та значно підвищила свій імідж в світі. Але до фінансової сторони організації та проведення конкурсу у Рахункової є серйозні претензії. І найбільше обурює те, що чиновники, які сьогодні через брак фінансування не пускають маленьких українців на дитяче Євробачення, свого часу не змогли ефективно використати кошти на проведення пісенного конкурсу в Україні», - наголосив Валерій Пацкан.

Контрольний захід був внесений до плану перевірок ще попереднім складом Рахункової. В оновленому складі за аудит відповідав член Рахункової палати Андрій Дідик. У об'єктів перевірки не було заперечень щодо результатів аудиту.