21 вересня 2018
10.07.2018

Понад 3 млрд гривень тимчасової державної допомоги
дітям з аліментів не повернено до державного бюджету -
Звіт Рахункової палати

Рахункова палата перевірила ефективність використання коштів субвенції з держбюджету, спрямованої місцевим бюджетам на виплату тимчасової державної допомоги дітям у 2016 і 2017 роках, І кварталі 2018 року, загальний обсяг якої у відповідних періодах становив 580,7 млн гривень.

Аудитори встановили, що ефект від використання тимчасової державної допомоги як інструменту державної підтримки дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, повною мірою не досягається. Зокрема, Уряд, Мінсоцполітики, Мінфін не запровадили механізму, що забезпечував би умови для одержання належного обсягу допомоги усіма дітьми, які її потребують, а також разом з Мін'юстом не розробили систему подальшого стягнення виплачених сум з боржників аліментних зобов'язань. Майже кожен четвертий платник аліментів має заборгованість, що перевищує суму платежів за шість місяців. Тому застосування такого соціального інструменту, як тимчасова державна допомога дітям, залишається актуальним.

Усього на кінець 2017 року тимчасову державну допомогу було призначено більш як 33 тисячам дітей. Водночас допомога надається виключно дітям з украй малозабезпечених сімей (якщо дохід на одного члена менше 746 грн), що порушує рівність дітей у реалізації їх права на одержання допомоги та взагалі спотворює сутність цієї допомоги. До того ж обов'язок з утримання дитини перекладається на того з батьків, який і так виконує свої батьківські обов'язки та від якого залежить матеріальний стан сім'ї.

Розмір тимчасової допомоги не сприяє повноцінному утриманню дитини. Так, середній розмір допомоги на місяць у 2016 році становив 522 грн (17 грн на день), 2017 році - 700 грн (23 грн на день), у І кварталі 2018 року - 900 грн (30 грн на день), що унеможливлює забезпечення дитини віком до 6 років навіть основними необхідними продуктами харчування, не кажучи вже про непродовольчі товари, предмети гардероба, послуги, у т. ч. житлово-комунальні, включені до прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

Аудитори Рахункової палати за результатами аудиту встановили, що із внесенням з 01.01.2016 до Сімейного кодексу України змін посадові особи Мінсоцполітики, через несумлінне виконання своїх обов'язків, не ініціювали внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 у частині положень щодо збереження права на отримання допомоги, яка була призначена на, встановлених до того, законодавством умовах. Як наслідок, за розрахунками аудиторів, 7,6 тис. дітей у цілому по Україні недоотримали допомоги на загальну суму 63,2 млн гривень.

Особливістю надання цієї допомоги є те, що у разі виникнення можливості стягнення аліментів з одного з батьків, кошти за рішенням суду повертають до держбюджету. Проте, як показав аудит, із кожних ста гривень виплаченої допомоги до бюджету повертається лише одна гривня. Причина - відсутність єдиного інформаційного простору для ефективної взаємодії між Мінсоцполітики, Мін'юстом, Мінфіном, Нацполіцією з метою системного обліку сплаченої тимчасової допомоги та повернення її до державного бюджету. За розрахунками аудиторів, протягом одинадцяти років (з 2006 року по цей час) не стягнено 3,1 млрд грн виплаченої тимчасової державної допомоги. Зокрема, частка повернених сум допомоги в загальному обсязі у 2016-2017 роках становить 0,2 відсотка, а частка таких сум у І кварталі 2018 року - 0,8 відсотка обсягу виплаченої допомоги у січні 2018.

Рахункова палата на підставі затвердженого Звіту та відповідних аудиторських висновків звернулася до Кабінету Міністрів України, Мінсоцполітики, Мінфіну, Мін'юсту, Нацполіції з чітким рекомендаціями щодо врегулювання проблемних питань. Також поінформовано Верховну Раду України, від імені якої Рахункова палата здійснює свою діяльність.

Крім того, інформацію про виявлені факти дій та бездіяльності посадових осіб державних органів, які призвели до заподіяння державі та громадянам України матеріальної шкоди (збитків) і мають ознаки кримінальних правопорушень, направлено до Нацполіції.

Повний текст Звіту та Рішення Рахункової палати про результати проведеного контрольно-аналітичного заходу будуть розміщені на офіційному веб-сайті ac-rada.gov.ua.