16 лютого 2019    
Пошук
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2018 рік
20.06.2018

Рахункова палата: механізм забезпечення засобами реабілітації потребує вдосконалення

 

Рахункова палата затвердила Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету на забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації.

Загальна чисельність осіб, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації (ТЗР), постійно зростає. У 2017 році таких осіб було 619,4 тис., а ще два роки тому - на 17,7 відс. менше, тож і кількість засобів реабілітації та обсяги видатків на них збільшуються.

Як засвідчив аудит, у 2017 році на забезпечення потребуючих технічними засобами реабілітації пішло 1,6 млрд грн. Це найбільші за обсягами (стовідсоткові) за останні роки асигнування із загального фонду державного бюджету (вони майже вдвічі перевищували видатки 2015 року). Завдяки цьому в 2017 році досягнуто високого рівня задоволення кількісної потреби в технічних та інших засобах реабілітації - 83,8 відс. Водночас у розрізі їх видів особи з обмеженими можливостями були забезпечені ТЗР лише на 52,3 відс., протезно-ортопедичними виробами - на 74,7 відс., кріслами колісними - на 85,3 відсотка. Причина - системні недоліки механізмів формування кількісної та вартісної потреби у ТЗР, планування та розподілу видатків за їх видами, непрозоре визначення розмірів граничних цін на 2017 рік.

Міністерством соціальної політики України як головним розпорядником коштів за бюджетною програмою «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів» і Фондом соціального захисту інвалідів як відповідальним виконавцем у 2017 році не забезпечено ефективного управління коштами держбюджету, виділеними на забезпечення потребуючих ТЗР, та належного внутрішнього контролю за їх використанням.

Як наслідок, 26,9 млн грн використано з порушенням умов договорів, укладених Фондом соцзахисту інвалідів з протезно-ортопедичними підприємствами, 123,5 млн грн витрачено неекономно, 3,5 млн грн - нерезультативно. Державний бюджет недоотримав щонайменше 0,3 млн грн через незастосування Фондом штрафних санкцій до підприємств.

Аудиторами зафіксовано факти затримки забезпечення осіб з інвалідністю кріслами колісними та іншими засобами реабілітації на три, а в окремих випадках на дев'ять місяців через зволікання Мінсоцполітики із встановленням граничних цін на них.

Мінсоцполітики видавало нормативно-правові акти, що змінили підходи до формування граничних цін на 2017 рік, а також не враховували в окремих випадках технічних і конструктивних особливостей ТЗР. Як наслідок, було створено умови для зростання граничних цін на більшість видів ТЗР, що призвело (у встановлених аудитом випадках) до збільшення бюджетних видатків. Так, граничні ціни за окремими видами протезно-ортопедичних виробів зросли майже на 400  відс. (ортез на колінний-гомілковостопний суглоб-стопу ОН.1.3.1.1.1.), крісел колісних - на 560 відс. (модель PEGAZ багатофункціональна базова), окремих засобів реабілітації - від 8,5 відс. (ліжко ортопедичне) до 900 відс. (подушка протипролежнева одношарова). За розрахунками фахівців Рахункової палати, у разі встановлення обґрунтованих розмірів граничних цін на більшість засобів реабілітації на 2017 рік видатки бюджету на цю мету були б нижчими на 76,5 млн грн. Це дало б можливість забезпечити такими виробами більшу кількість осіб з обмеженими можливостями.

За результатами аудиту Рахунковою палатою надані рекомендації Кабінету Міністрів України, Міністерству соціальної політики України та Фонду соціального захисту інвалідів щодо вдосконалення системи забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації. Про результати аудиту, встановлені факти, зроблені висновки та рекомендації повідомлено Верховну Раду України і Національну поліцію України.

Окрім того, Міністру соціальної політики України рекомендовано у місячний термін провести службове розслідування у частині:

- встановлення відповідальних за підготовку та видання наказу Мінсоцполітики від 29.01.2016 № 59 «Про організацію забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації» зі змінами (у ред. з 28.03.2017 і з 16.06.2017) як акта, що збільшив видатки бюджету. Поінформувати Рахункову палату щодо результатів проведеного розслідування і повноти вжитих заходів; задокументовані факти, де вбачаються ознаки правопорушень, передати Національному антикорупційному бюро України або іншим правоохоронним органам згідно з компетенцією;

- перевірки стану виконання договору на 2017 рік між Фондом соціального захисту інвалідів і приватною фірмою «Тєллус», що не був наданий до аудиту посадовими особами Фонду соціального захисту інвалідів на запит контрольної групи Рахункової палати. Повідомити Рахункову палату про вжиті заходи і притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства, та за наявності підстав поінформувати правоохоронні органи;

- фактів завищення вартісної потреби в протезно-ортопедичних виробах на 2017 рік. Повідомити Рахункову палату про вжиті заходи і притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства.

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України