23 жовтня 2018

Наслідки невиконання рішень суду, гарантованих державою

Рахункова палата розглянула Звіт про результати аудиту стану використання бюджетних коштів на відшкодування шкоди, завданої фізичним та юридичним особам органами державної влади, та на забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою.

За оцінкою аудиторів держава не забезпечує фінансовими ресурсами потребу в бюджетних коштах за бюджетними програмами з відшкодування шкоди громадянам та виконання рішень суду, що гарантовані державою (відповідальний виконавець Державна казначейська служба України). Це призводить до щорічного збільшення заборгованості держави перед громадянами і підприємствами, підвищує соціальну напругу, зменшує кредит довіри до інституцій держави та ефективного правосуддя.

Аудитом встановлено трирічну негативну динаміку збільшення заборгованості стягувачам, яка цього року у дев'ять разів перевищила затверджену суму бюджетних призначень. За даними Казначейства обліковуються рішення судів, виконання яких гарантоване державою, на суму 4 627 млн грн, бюджетних призначень на 2018 рік затверджено - 533 млн гривень. За таких умов на погашення заборгованості стягувачам знадобиться більше восьми років.

Окрім того, невиконання судових рішень несе ризики додаткових збитків державного бюджету на виплату стягувачам компенсацій. На час проведення аудиту Казначейством обрахована сума таких компенсацій - 101,5 млн гривень. Звернення стягувача до Європейського суду з прав людини зумовлює виплату державою справедливої сатисфакції за його рішенням у розмірі 1000 - 2500 євро.

Незважаючи на такий стан справ, реалізація механізму реструктуризації заборгованості шляхом видачі фінансових казначейських векселів не запроваджена, хоча порядок реструктуризації діє з 2015 року.

Матеріали аудиту також засвідчили відсутність ефективних заходів щодо звернення в інтересах держави до суду з позовами про відшкодування збитків, завданих державному бюджету протягом 2016 року - І кварталу 2018 року.

Враховуючи результати аудиту, Рахунковою палатою вирішено запропонувати Кабінету Міністрів України та Казначейству в межах компетенції вжити заходів щодо вирішення загальнодержавної проблеми із забезпечення виконання рішень національних судів, у тому числі шляхом ініціювання внесення змін у нормативно-правові акти.