23 жовтня 2018
30.05.2018

Рахункова палата: 58 % резервного фонду держбюджету
виділялось з недотриманням нормативних актів,
20 % - не використано

Рахунковою палатою проведено аудит ефективності використання коштів резервного фонду державного бюджету у 2017 році, який є джерелом непередбачених видатків непостійного характеру, і дано оцінку ефективності використання коштів та управлінських рішень уповноважених органів.

Аудитом встановлено, що у 2017 році при виділенні коштів з резервного фонду державного бюджету допущено порушень, пов'язаних із недотриманням процедур щодо підготовки проектів рішень Кабінету Міністрів України про виділення коштів, на загальну суму 815 млн грн (58 % загального їх обсягу). На думку аудиторів, це стало можливим через несвоєчасне та необґрунтоване прийняття управлінських рішень учасниками бюджетного процесу (Кабінетом Міністрів, Мінекономрозвитку, Мінрегіоном, ДСНС, іншими) та недостатність підстав для виділення коштів фонду.

Зокрема, на реалізацію заходів, які могли виконуватись у плановому порядку, минулого року з резервного фонду державного бюджету спрямовано майже 114 млн грн (8 % розподіленого обсягу), що є недотриманням вимог Бюджетного кодексу України.

За оцінкою аудиторів, неналежні управлінські рішення та організаційні прорахунки окремих учасників бюджетного процесу під час операцій з коштами фонду призвели до їх неефективного управління на суму майже 272 млн грн (19,4 % обсягу). Ці кошти як невикористані повернено до бюджету. При цьому учасниками бюджетного процесу не забезпечено законного використання 61 млн грн і ефективного використання 55 млн гривень. Це свідчить про неналежний внутрішній контроль з боку головних розпорядників коштів резервного фонду.

Так, наприклад, у 2017 році з різних причин неповністю виплачена грошова допомога членам сімей загиблих і постраждалим під час Революції Гідності та в антитерористичній операції (75 особам станом на 01.01.2018). Як наслідок, до державного бюджету повернено 6,1 млн гривень. Під час розгляду питання на засіданні Рахункової палати представники Мінсоцполітики запевнили про здійснення повного розрахунку з виплати допомоги до кінця поточного року.

Незавершеними у 2017 році були й заходи з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, що склалася на магістральному газопроводі "Луганськ - Лисичанськ - Рубіжне" (Луганська область), пошкодженому внаслідок артобстрілу. Введення в експлуатацію газопроводу та відновлення газопостачання відбулося лише наприкінці квітня 2018 року, після ознайомлення представників облдержадміністрації з матеріалами аудиту.

Аудитори Рахункової палати звернули увагу і на відволікання бюджетних коштів резервного фонду в прострочену дебіторську заборгованість. Вона виникла в попередні періоди і на початок 2018 року сягала 460 млн грн (32,7 % виділеного у 2017 році обсягу коштів). Стягнення дебіторської заборгованості в судовому порядку триває роками, при цьому ризики втрати бюджетних коштів зростають щороку. Значними є й обсяги кредиторської заборгованості за заходами, які фінансувалися за рахунок коштів фонду в попередні періоди. На початок поточного року вона становила 84 млн грн.

Необхідно зазначити що під час аудиту було повернено до державного бюджету 1,3 млн грн та усунено недоліків на загальну суму 32,5 тис. гривень.

На підставі висновків, зроблених за результатами аудиту, Рахункова палата запропонувала Кабінету Міністрів України:

забезпечувати підготовку та прийняття рішень про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету відповідно до власного регламенту та порядку використання коштів фонду;

удосконалити ряд законодавчих і нормативно-правових актів;

посилити контроль за використанням коштів фонду, у тому числі шляхом притягнення до відповідальності посадових осіб, які не дотримуються вимог чинного законодавства.

На думку аудиторів, ці заходи не лише посилять соціальні гарантії населення, а й зменшать фінансове навантаження на держбюджет завдяки скороченню обсягів виділення коштів резервного фонду майже наполовину.