22 червня 2018

Рахункова палата поінформувала парламентський комітет
про ефективність бюджетного фінансування субсидій
на оплату житлово-комунальних послуг

23 травня в рамках засідання Комітету ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення пройшли слухання на тему «Ефективність системи надання субсидій населенню», в яких взяли участь представники Рахункової палати, Мінфіну, Мінсоцполітики, Мінрегіону, Пенсійного фонду, Уповноваженого з прав людини та інші.

Під час свого виступу заступник Голови Рахункової палати Андрій Майснер закцентував увагу учасників на результатах аудиту ефективності використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг (звіт про результати аудиту розглянуто на засіданні та затверджено рішенням Рахункової палати 15 травня 2018 року). Зокрема, було зазначено про те, що постійно зростає обсяг видатків держбюджету на забезпечення пільг і субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг. Ця субсидія є найбільшим трансфертом в Україні. Так, наприклад, у 2017 році відповідні видатки становили близько 70 млрд грн, а вже на 2018 рік запланований обсяг субвенції становить майже 71 млрд грн. При цьому заборгованість держави перед підприємствами - надавачами житлово-комунальних послуг станом на 01.01.2018 була 26,7 млрд грн (у т. ч. прострочена - 11,5 млрд грн), а заборгованість перед 82 тис. сімей (домогосподарств) за невиплаченими їм сумами зекономлених коштів у рамках субсидії за опалювальний період 2016-2017 років - 46 млн гривень.

Невиконання взятих зобов'язань підриває довіру громадян та суб'єктів господарювання до відповідних ініціатив Уряду, ставить під сумнів обґрунтованість дій щодо розрахунку тарифів на житлово-комунальні послуги, що стало головним чинником значного зростання видатків держбюджету на фінансування житлових субсидій. Така ситуація додатково загострює проблематику, при цьому аудитори відзначають, що частина цих зобов'язань є штучною і наслідком, зокрема, безгосподарного ставлення до системи обліку комунальних послуг (відсутності лічильників) і непрозорого механізму тарифоутворення (вартості послуг).

Рахунковою палатою було проаналізовано ситуацію в різних регіонах. На підставі вибіркового моніторингу встановлено, що держава оплачує відповідним надавачам послуг, у середньому по семи областях, які перевірялися, до 30 % більше в тих випадках, де немає лічильника і застосовуються показники норм споживання, ніж там, де лічильник є. До цього перекладається тягар у вигляді частини втрат води та тепла в мережах через їх зношеність з постачальників послуг на громадян і держбюджет. Так у 2017 році у діючих тарифах на тепло втрати закладалися на рівні 14,5 %, на воду - до 30 %.

Таким чином, Рахункова палата на підставі аудиторських висновків і відповідного звіту констатує наявність значних резервів для забезпечення ефективності бюджетного фінансування пільг та субсидій і самої соціальної політики держави з цих питань через запровадження належної системи обліку та водночас економічно обґрунтованих, прозорих тарифів.

У своєму виступі Андрій Майснер наголосив на тому, що проблеми і відповідальність за їх невирішення не слід розглядати лише крізь призму Мінсоцполітики і Мінфіну. В цій ситуації важливу роль мають відігравати Мінрегіон, НКРЕКП і органи місцевої влади.

Комітет ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення врахував позиції Рахункової палати в проекті рішення з відповідного питання порядку денного засідання.