15 серпня 2018
04.05.2018

Рахункова палата наголосила Антимонопольному комітету України на підвищені якості роботи

Такий висновок можна зробити за результатами проведеного Рахунковою палатою аудиту ефективності використання коштів державного бюджету Антимонопольним комітетом України у 2017 році за двома бюджетними програмами: "Керівництво та управління у сфері конкурентної політики, контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції" та "Прикладні розробки у сфері конкурентної політики та права" - з обсягом призначень загального фонду у сумі 132,6 млн грн, спеціального - 11,3 млн гривень.

За результатами цього аудиту було відзначено недоліки, які набули системного характеру та стали наслідком недотримання вимог чинного законодавства і неефективного управління АМКУ коштами державного бюджету.

Зокрема, через недотримання вимог діючого Порядку обчислення середньої заробітної плати відбулося завищення, за розрахунками аудиторів, розміру виплат працівникам апарату АМКУ на 326,4 тис. грн. Премії працівникам встановлювалися не за їхній особистий внесок у результати діяльності АМКУ чи за виконані додаткові обсяги робіт, а фактично як доплата у фіксованому розмірі, визначена керівником. Як наслідок, при посадовому окладі 2912 грн середня заробітна плата, зокрема, провідного консультанта становила 23,2 тис. грн за рахунок встановлення премії у середньому на рівні 15,5 тис. грн на місяць.

Розмір премій державним уповноваженим АМКУ визначався також без урахування обсягу виконуваних ними робіт і щомісяця зростав (з 3,8 тис. грн у січні до 37,2 тис. грн у грудні 2017 року, тобто майже у 10 разів). У результаті того, що під час нарахування таких премій не враховувалася кількість фактично відпрацьованого часу у відповідному місяці, розмір премії для окремих уповноважених коливався від 30 до 880 відс. посадового окладу.

Аудиторами було відзначено і ризики, які створюють операції із розрахунками за послуги, що надаються АМКУ підвідомчими суб'єктами. Зокрема, за рахунок виділених на забезпечення діяльності АМКУ 2,7 млн грн бюджетних коштів у 2017 році фактично утримувалося із щомісячною фіксованою оплатою у сумі 265,8 тис. грн підвідомче йому державне підприємство "Антком", яке обслуговує адміністративну будівлю АМКУ. Акти приймання наданих підприємством послуг складалися формально, без деталізації характеру та обсягів наданих послуг, достовірність звітів виконання робіт та актів списання використаних матеріалів АМКУ не контролював.

Варто відзначити, що належного внутрішнього аудиту в системі органів АМКУ у 2017 році забезпечено не було. З ІІ півріччя минулого року підрозділ внутрішнього аудиту взагалі було ліквідовано.

Неефективно використовувалися кошти державного бюджету і на фінансування підвідомчого АМКУ Центру комплексних досліджень з питань антимонопольної політики, який було утворено для наукового забезпечення Державної програми демонополізації економіки і розвитку конкуренції.

За 2017 рік Центр, отримавши за окремою бюджетною програмою 1,2 млн грн, здійснив лише два із п'яти запланованих прикладних наукових досліджень. При цьому наслідки невиконання решти досліджень не оцінювалися, оскільки вони були включені до перспективного плану без заявок структурних підрозділів АМКУ на їх проведення. Впродовж останніх 10 років результативність діяльності Центру лише погіршується. Персоналом він не укомплектований, попри це за трудовими угодами до виконання досліджень залучалися сторонні особи.

У зв'язку із переліченим Рахунковою палатою запропоновано АМКУ розглянути доцільність функціонування Центру, враховуючи, що досліджувані ним питання безпосередньо стосуються посадових обов'язків працівників відповідних профільних структурних підрозділів апарату АМКУ. Також АМКУ рекомендовано удосконалити планування видатків на забезпечення своєї діяльності та діюче положення про преміювання працівників; привести розрахунки з ДП "Антком" у відповідність із чинним законодавством.