23 жовтня 2018
02.05.2018

Чи безкоштовна стоматологія в Україні…

В Україні нараховується близько 2 тис. комунальних стоматологічних поліклінік. Аудитори Рахункової палати перевірили ефективність використання медичної субвенції на загальні та спеціалізовані стоматологічні поліклініки у Львівській і Рівненській областях у 2015-2017 роках (відповідно 103,9 та 38,5 млн грн).

Аудит засвідчив, що гарантовані державою безкоштовні стоматологічні послуги не надавалися населенню. Фактично 90 % асигнувань йшли на оплату праці персоналу поліклінік і лише 6 % - на придбання медикаментів, пломбувальних та інших витратних матеріалів. Розмір цих видатків у розрахунку на одного пацієнта становив 1-1,5 гривні. «По суті, мета державою не досягнута. Програма про надання громадянам гарантованої державою безоплатної медичної допомоги у сфері стоматології, затверджена Урядом у 2002 році, апріорі не могла бути виконана через завідомо недостатній обсяг фінансування», - відзначив заступник Голови Рахункової палати Андрій Майснер, представляючи звіт на засіданні інституції.

Через відсутність чітких норм гарантованого обсягу стоматдопомоги, які має підготувати МОЗ, обґрунтоване планування (у тому числі в складі медичної субвенції) необхідних фінансових ресурсів на функціонування стоматологічних поліклінік неможливе. Видатки з місцевих бюджетів обох областей визначалися за залишковим принципом. Таким чином, львівські комунальні стоматологи профінансовані минулого року на 77 %, рівненські - на 73 %.

Сутність контрольного заходу ілюструє оголошення в Рівненській міській стоматологічній поліклініці, яка отримала кошти медичної субвенції з державного бюджету: «У зв'язку з недостатнім фінансуванням медицини загалом та стоматології зокрема та керуючись статтею 18 Основ законодавства України про охорону здоров'я, в поліклініці приймаються благодійні внески від громадян, установ, організацій для підвищення якості надання стоматологічних послуг».

Заступник Голови Рахункової палати Андрій Майснер відзначив: «Це красномовне свідчення «ефективності» державної програми. Це питання, перш за все, до Міністерства охорони здоров'я і місцевих органів влади».

Благодійні внески від фізичних і юридичних осіб фактично стали прихованою формою надання платних стоматологічних послуг і прямим свідченням незабезпечення безкоштовними послугами населення. Держава, по суті, несвідомо створила передумови для заробляння коштів сторонніми особами, які використовують персонал і матеріально-технічну базу стоматологічних поліклінік, що фінансуються державою.

«Державні ресурси пішли як вода у пісок. Позитив лише в тому, що кошти пішли на заробітну плату для лікарів, але ж за бортом лишилися незахищені верстви населення, які не мають можливості отримати безкоштовні стоматологічні послуги, - відзначив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан, - людям за де-юре безкоштовні послуги доводиться платити. То чи є доцільність взагалі в цій субвенції? Необхідно змінювати механізми спрямування бюджетних асигнувань на надання безкоштовних стоматологічних послуг. В тому вигляді, в якому програма існує сьогодні - це неефективне використання бюджетних коштів».

Рахункова палата вважає за доцільне Уряду доручити МОЗ визначити перелік і обсяг стоматологічної допомоги, що має надаватися комунальними стоматполіклініками громадянам безоплатно з наступним відшкодуванням цим закладам вартості наданих послуг за рахунок медичної субвенції з державного бюджету, а також розробити поетапний план дій реформування надання стоматологічної допомоги громадянам України у рамках реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення.

Заступник Міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський, присутній на засіданні, підтримав у повному обсязі пропозиції Рахункової палати щодо необхідності реформування системи надання безоплатних стоматологічних послуг громадянам і сказав, що МОЗ готове долучитися до цієї роботи.

Повний звіт і рішення Рахункової палати про результати проведеного контрольно-аналітичного заходу будуть розміщені на офіційному веб-порталі установи.