23 травня 2018

Як забезпечується в Україні ядерна безпека

Рахункова палата перевірила використання коштів державного бюджету у 2015-2017 роках, виділених на забезпечення державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії.

Було встановлено, що Державна інспекція ядерного регулювання України не забезпечила, повною мірою, ефективну систему державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки. Виявлено факти відсутності виконання наданих її окремими міжрегіональними територіальними органами контролю приписів.

Результати аудиту показали, що система державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки на сьогодні є недосконалою. Лібералізація законодавства щодо здійснення державного нагляду (контролю) в цій сфері не покращила її стан. Так, упродовж 2015-2017 років основною, а в окремих випадках єдиною формою державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки, був лише документальний контроль, за результатами якого порушень чи недоліків не виявлено.

Аудитори відмітили, що не забезпечено повного обсягу реєстрації джерела іонізуючого випромінювання у відповідному державному регістрі, що загрожує здоров'ю людей і становить небезпеку для навколишнього середовища. Немає доступу до цього регістру усіх можливих користувачів. Досі не створено Єдиної державної системи контролю та обліку індивідуальних доз випромінювання, як це передбачено Законом України «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання».

Загалом, Держатомрегулюванням у 2015-2017 роках за бюджетними програмами, що перевірялися, використано майже 100 млн гривень. Основна частина цих витрат - заробітна плата. Фінансування капітальних видатків не планувалося та не виділялося. За таких умов придбання нових засобів контролю не здійснювалося, своєчасні ремонти наявних засобів та їх повірка не забезпечувались, у результаті чого деякі з них у практичній діяльності органів Держатомрегулювання не застосовувались.

Держатомрегулювання отримує від міжнародних організацій технічну допомогу, яка стала основним джерелом її матеріально-технічного забезпечення, проте, за відсутності належного контролю з боку Мінекономрозвитку, прозорість та ефективність обліку матеріальних цінностей не забезпечена.

«Діяльність Державної інспекції ядерного регулювання в цілому спрямована на забезпечення високих стандартів ядерної та радіаційної безпеки в Україні, але, як видно з результатів аудиту, система державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки на сьогодні потребує вдосконалення і приведення у відповідність із вимогами міжнародних конвенцій - зазначив Голова Рахункової палати на засіданні інституції, - водночас Кабінету Міністрів необхідно врешті-решт врегулювати кадрові питання та призначити у повному складі на постійній основі керівний склад Держатомрегулювання».

Для України питання забезпечення ядерної та радіаційної безпеки є надзвичайно актуальним. По-перше, це обумовлено гіркою історією Чорнобильської катастрофи. По-друге, маємо розвинену галузь атомної енергетики - 15 ядерних енергоблоків та значну кількість уранопереробних підприємств. Крім того, територією країни перевозяться радіоактивні матеріали.

Рахункова палата рекомендувала Держатомрегулювання, зокрема:

- підвищити ефективність системи державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки і забезпечити суцільний контроль з боку усіх підрозділів за станом виконання наданих ними приписів;

- забезпечити ремонт та перевірку наявних технічних засобів контролю;

- вжити заходів щодо зменшення витрат на оренду нежитлових приміщень, в яких розміщені підрозділи Держатомрегулювання;

- усунути недоліки при веденні бухгалтерського обліку міжнародної технічної допомоги;

- забезпечити проведення актуалізації даних Державного регістру джерел іонізуючого випромінювання за новою формою та забезпечити доступ до його даних для усіх можливих користувачів цієї інформації у максимально спрощеному та швидкому режимі;

- створити єдину автоматизовану систему контролю радіаційної обстановки, як це передбачено відповідними рішеннями Уряду.

Присутній на засіданні Рахункової палати т. в. о. Голови Державної інспекції ядерного регулювання України Борис Столярчук зазначив, що зауваження Рахункової палати обґрунтовані, а рекомендації слушні і будуть реалізовані у повному обсязі.

Про результати аудиту поінформовано Верховну Раду України та Кабінет Міністрів України. Повний Звіт та рішення Рахункової палати про результати аудиту будуть розміщені на офіційному веб-сайті Рахункової палати.