21 сiчня 2019    
Пошук
Головна » Гласність » Події
19.04.2018

Заступник Голови Андрій Майснер взяв участь в обговоренні інклюзивної освіти на засіданні Парламентського Комітету

 

18 квітня заступник Голови Рахункової палати Андрій Майснер взяв участь у засіданні Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України на якому розглядався стан виконання Рекомендацій парламентських слухань «Освіта, охорона здоров'я та соціальне забезпечення дітей з порушеннями психофізичного розвитку: проблеми та шляхи їх вирішення». Рекомендаціями передбачено низку заходів з формування та реалізації державної політики стосовно дітей з особливими освітніми потребами.

 

 

Під час обговорення теми заступник Голови Рахункової палати оперував результатами аудиту ефективності використання освітньої субвенції, спрямованої спеціальним загальноосвітнім навчальним закладам для дітей, які потребують корекції фізичного чи розумового розвитку, проведеного аудиторами Рахункової палати у 2017 році.

Його дані свідчать, що використання у 2016 році та за 9 місяців 2017 року 3,9 млрд грн освітньої субвенції на функціонування 330 комунальних спеціальних навчальних закладів забезпечило видатки на оплату праці педагогів і придбання окремих товарів для надання навчально-виховних та корекційно-реабілітаційних послуг 40 тисячам дітей з особливими освітніми потребами. Однак очікуваного соціального ефекту не досягнуто, оскільки матеріально-технічна база спецзакладів залишилася обмеженою, укомплектованість засобами корекції, реабілітації та спецпосібниками неповною, а більшість приміщень не відповідає санітарним нормам.

Національною стратегією реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки прогнозується скорочення щороку на 5% кількості спецшкіл і на 10% кількості в них дітей, які мають бути інтегровані в загальноосвітні школи. Водночас скорочення і фактичне припинення функціонування спеціальних шкіл-інтернатів містять суттєві ризики недотримання прав дітей з особливими освітніми потребами на одержання якісних навчальних, виховних, корекційних, реабілітаційних послуг, адже для реформування спецзакладів необхідно значно збільшити витрати з держбюджету на інклюзивну освіту дітей з особливими освітніми потребами. За розрахунками аудиторів, видатки на оплату послуг з надання корекційно-розвиткових занять і придбання спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку для дітей з особливими освітніми потребами, які будуть здобувати освіту в загальноосвітніх школах, становитимуть на рік більше 1 млрд гривень.

Крім того, є потреба у значних капітальних видатках на створення безперешкодного доступу дітей з вадами опорно-рухового апарату та порушенням зору до шкіл (придбання спеціальних шкільних автобусів, встановлення пандусів, реконструкція туалетних кімнат, навчальних кабінетів).

 

 

«Заходи Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей потребують коригування і приведення у відповідність із нормами прийнятого у вересні 2017 року Закону «Про освіту», - констатував Андрій Майснер. - Припинення функціонування інтернатів має бути лише після вирішення питання здобуття учнями освіти та отримання відповідних соціальних послуг за місцем проживання».

Андрій Майснер повідомив, що в Плані роботи Рахункової палати на вересень 2018 року заплановано розгляд Звіту про результати ефективності використання коштів субвенції місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами. Цього разу об'єктами контролю будуть не інтернати, а звичайні школи. Метою контрольного заходу стане оцінка планування, розподілу і використання коштів на надання підтримки осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах звичайних шкіл.

«Рахункова палата в межах своїх повноважень системно моніторить соціально значущі для держави програми як пріоритетні, - зазначив заступник Голови Рахункової палати. - Інклюзивна освіта - це індикатор ставлення держави, водночас, ефективності фінансової політики в частині забезпечення потреб суспільства та тих, хто допомоги потребує найбільше через стан здоров'я».

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України