22 вересня 2018
30.03.2018

Реконструкція Бортницької станції - фінішної поки що не видно

Рахункова палата в черговий раз провела аудит ефективності використання коштів державного бюджету, виділених на реконструкцію споруд очистки стічних каналізаційних вод і будівництва технологічної лінії по обробці і утилізації осадів Бортницької станції аерації, незадовільний технічний стан якої залишається найбільшою проблемою каналізаційного господарства столиці. Всі блоки станції, як і допоміжні споруди, потребують докорінної реконструкції, переоснащення, а подекуди нового будівництва.

Для довідки: техніко-економічне обґрунтування реконструкції БСА затверджено розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради ще у листопаді 2008 року. Проектна документація реконструкції станції розроблена у 2012 році генеральним проектувальником - державним підприємством "Інститут "Київінжпроект". Сам проект, що передбачає дві черги із 10-ма пусковими комплексами, затверджено Урядом ще у квітні 2014 року. Фінансування Проекту передбачено за рахунок коштів держбюджету. Крім того, у вересні 2015 року Верховною Радою України було ратифіковано Угоду між Урядом України та Урядом Японії про надання кредиту для реалізації проекту модернізації Бортницької станції на суму 108,2 млрд японських єн.

За результатами аудиту, виконання робіт 5-го пускового комплексу першої черги Проекту реконструкції споруд очистки стічних каналізаційних вод і будівництва технологічної лінії по обробці та утилізації осадів Бортницької станції аерації на початок березня цього року завершено. Проте термін його завершення неодноразово продовжувався, що відстрочило виконання зобов'язань Україною з підготовки майданчику для початку робіт в межах 1-4 пускових комплексів за кредитні кошти Японського агентства з міжнародного співробітництва. Наразі фінансування агентством проекту в сумі 108,2 млрд японських єн не розпочато. Практично два роки відбувається тендерна процедура із японською стороною щодо залучення коштів кредиту на консультаційні послуги. Знову ж таки, на 01.03.2018 їх початок не відбувся. Окрім того, джерела фінансування ІІ черги Проекту не визначені.

У 2016-2017 роках із виділених Мінрегіону з державного бюджету на реалізацію Проекту 115,1 млн грн використано 106,6 млн гривень. Через неефективні управлінські рішення з боку учасників бюджетного процесу (Мінрегіону, Департаменту ЖКІ КМДА, Київводоканалу) за цей же період до держбюджету повернено (як невикористані) 8,5 млн гривень. Допущено порушень вимог чинного законодавства на загальну суму 19,3 млн гривень.

Аудитом встановлено, що на рахунку Київводоканалу за аналізований період щомісяця накопичувались та залишались невикористаними від 3,2 до 26,1 млн гривень. Володіючи даними про постійне відкладання Київводоканалом термінів закінчення будівельних робіт та наявні невикористані значні фінансові ресурси, Мінрегіон та Департамент ЖКІ КМДА не прийняли належних управлінських рішень задля забезпечення ефективного управління бюджетними коштами.

На розгляд питання на засіданні Рахункової палати було запрошено Голову правління - генерального директора приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» Д. Ю. Новицького, директора Дирекції з реконструкції Бортницької станції аерації приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» О. В. Лисюка.

Рішення Рахункової палати про результати проведеного контрольно-аналітичного заходу буде розміщене на офіційному веб-порталі установи.