18 лютого 2018

Рахункова палата виявила недоліки фінансової підтримки інгаляційної анестезії

23 січня під головуванням т. в. п. Голови Рахункової палати О. С. Яременка відбулося чергове засідання установи, на якому розглянуто Звіт про результати аудиту ефективності використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання витратних матеріалів для закладів охорони здоров'я та лікарських засобів для інгаляційної анестезії. В розгляді питання брав участь заступник Міністра охорони здоров'я України О. В. Лінчевський.

Представляючи Звіт член Рахункової палати Г. Ю. Самусь зазначив, що бюджетна програма (головний розпорядник Міністерство охорони здоров'я) у 2015-2017 роках профінансована в обсягах затверджених бюджетних призначень - по 18,9 млн грн щорічно (за розрахунками МОЗ потреба у коштах субвенції на 2017 рік визначена в обсязі 165 млн грн).

Програма певною мірою фінансово підтримала комунальні заклади охорони здоров'я в частині надання медичної допомоги із застосуванням інгаляційної анестезії - анестетиків нового покоління, зокрема Севофлурану, який сьогодні є найбезпечнішим для здоров'я пацієнтів. Для довідки: в окремих європейських країнах з інгаляційною анестезією здійснюється більшість операційних втручань (у Великобританії та Німеччині до 60 відс.).

Слід зазначити, що обмежені обсяги субвенції дозволили лише частково забезпечити в ряді регіонів потребу у лікарських засобах для інгаляційної анестезії. Це й стало однією з головних причин того, що частка операційних втручань з інгаляційною анестезією у загальній кількості операцій з анестезією становила, наприклад, у Харківській області - 8 відс., у Житомирській - 20 відс., а в деяких комунальних закладах охорони здоров'я взагалі не перевищувала 1,5 відсотка.

До того ж, законодавство дозволяє використовувати кошти зазначеної субвенції не лише на придбання лікарських засобів і витратних матеріалів для інгаляційної анестезії, а й на витратні матеріали (вату, бинти, шовний матеріал тощо) для надання інших видів медичного обслуговування. Це знижує ефективність державної підтримки надання медичної допомоги із інгаляційної анестезії, а отже і доступність цих послуг для населення.

В охоплених аудитом регіонах (Харківській, Житомирській, Одеській Львівській областях та місті Києві) також встановлено:

нерезультативне використання коштів субвенції на суму 844 тис.  грн (внаслідок прийняття несвоєчасних управлінських рішень щодо розподілу придбаних анестетиків та витратних матеріалів);

неосвоєння і повернення до державного бюджету внаслідок неефективного управління коштів субвенції в сумі майже 269 тис. грн;

недотримання вимог законодавства у сфері публічних закупівель при придбанні витратних матеріалів на суму 330 тис. грн, що свідчить про недостатність внутрішнього контролю з боку низки головних розпорядників коштів субвенції за місцевими бюджетами.

Наприклад, внаслідок неприйняття департаментом охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) своєчасних управлінських рішень щодо освоєння коштів субвенції у 2015 році до державного бюджету повернуто як невикористані майже 269 тис. грн, яких вистачило б на придбання 74 флаконів Севофлурану, достатніх для здійснення до 900 операційних втручань із інгаляційною анестезією.

Департаментом охорони здоров'я Одеської облдержадміністрації у період з вересня 2016 року по вересень 2017 року не розподілено між закладами охорони здоров'я закуплених коштом субвенції 2016 року 59 флаконів Севофлурану та 10 датчиків кисню на загальну суму понад 340 тис. грн, а також 148 фл. цього анестетику на суму 752 тис. грн та витратні матеріали на суму 93 тис. грн, що були закуплені у лютому та травні 2017 року. Це обмежило можливість одержання медичних послуг із інгаляційної анестезії громадянами, що її потребували.

Відповідно до статті 36 Закону України "Про Рахункову палату" Рахункова палата за результатами контрольного заходу направить своє Рішення Кабінету Міністрів України, Міністерству охорони здоров'я, чотирьом обласним і Київській міській державним адміністраціям та поінформує про його результати Верховну Раду України.

Повний Звіт та Рішення Рахункової палати про результати проведеного контрольно-аналітичного заходу будуть розміщені на веб-порталі установи.