17 листопада 2018
25.01.2018

Чорнобильська АЕС сьогодні: здобутки, перспективи та ризики

Рахункова палата під головуванням Т. в. п. Голови Рахункової палати О. С. Яременка розглянула 23 січня 2018 року Звіт про результати аналізу стану виконання рекомендацій Міжнародного координованого аудиту Чорнобильського фонду "Укриття".

З доповіддю виступила член Рахункової палати М. Я. Шулежко. Запрошеними на розгляд цього питання були Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження - В. В. Петрук та Генеральний директор Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» - І. І. Грамоткін.

На засіданні було відзначено наявність прогресу в розв'язанні основних проблем, пов'язаних із зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворенням об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему. Аудитори констатували: в 2017 році забезпечено завершення робіт щодо посилення й герметизації конструкцій 3-го і зруйнованого 4-го енергоблоків Чорнобильської АЕС, до яких примикають торцеві стіни нового безпечного конфайнмента, та розпочато демонтаж легкої покрівлі машинного залу четвертого енергоблоку. Загалом, у рамках діяльності із виведення з експлуатації та часткового демонтажу окремих систем і елементів енергоблоків ЧАЕС на початок 2018 року остаточно зупинено близько 65 відс. всіх існуючих інженерних мереж.

Проведений аудит показав, що значну увагу було приділено і питанням підготовки до введення в експлуатацію у 2018 році інфраструктурних об'єктів, створених за рахунок міжнародної технічної допомоги, які розташовані на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС. Зокрема, напрацьовувалися технічні рішення (регламенти) щодо поводження з радіоактивно-забрудненими матеріалами, а також проводилися їх випробування на предмет ядерної та радіаційної безпеки.

У цілому, фінансова підтримка України світової спільноти в питаннях зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему досягла 2,9 млрд євро.

Попри позитивну динаміку вирішення цих проблем зазначене питання потребує визначення джерел подальшого фінансування заходів на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС. А саме: реалізації другого етапу Загальнодержавної програми зняття з експлуатації ЧАЕС та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему", експлуатації нового безпечного конфайнмента, інфраструктури для поводження з радіоактивними відходами, а також впровадження проекту ПК-2 НБК - "Інфраструктура для виконання демонтажу нестабільних конструкцій об'єкта "Укриття" та демонтажу нестабільних конструкцій цього об'єкта, поводження з паливомісткими матеріалами, що містяться в ньому.

Питання щодо подальшого фінансування заходів на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС Рахунковою палатою порушено в листах до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства екології та природних ресурсів України та Державного агентства України з управління зоною відчуження.

Повний Звіт та рішення Рахункової палати про результати аналізу стану виконання рекомендацій Міжнародного координованого аудиту Чорнобильського фонду "Укриття" будуть розміщені на офіційному веб-порталі Рахункової палати.