22 червня 2018    
Пошук
Головна » Архів » Події та зустрічі » 2017 рік
05.07.2017

Посилання на матеріал на сайті GIZ
http://gogov.org.ua/news/english-board-election-of-the-acu-and-strong-support-from-the-parliament-cornerstones-for-its-successful-transformation-into-the-independent-and-efficient-supreme-audit-institution/

 

Обрання членів Рахункової палати України та суттєва підтримка з боку Парламенту - фундаментальна основа на шляху до успішної трансформації в незалежний та ефективний Вищий орган фінансового контролю

 

Дата події: 14.06.2017

 

14 червня у Києві відбулася міжнародна конференція на тему: «Роль Рахункової палати в Україні та виклики, що стоять перед нею», що активізувала обговорення ролі Вищого органу фінансового контролю (ВОФК) у сфері ефективного управління державними фінансами серед міжнародних експертів, українських установ та громадянського суспільства. Під час дискусії підіймались наступні питання:

· важливість функціонуючого органу аудиту для України;

· як покращити робочі відносини ВОФК України - Рахункової палати - з Парламентом та громадянським суспільством;

· якими є можливості і наслідки нового Закону України «Про Рахункову палату».

Ми зібрали основні тези спікерів та експертів.

LEM_7006

Хьюг Мінгареллі, Голова Представництва ЄС в Україні

"Для того, щоб вдосконалити державне управління, ми повинні зробити все можливе для забезпечення якісного, ефективного та результативного управління державними фінансами."

За словами Мінгареллі, підтримка зовнішнього аудиту у рамках запланованої програми допомоги у сфері управління державними фінансами з бюджетом понад 50 мільйонів євро залежить від обрання нових членів Рахункової палати України (РПУ), інтенсифікації взаємодії між урядом, парламентом і РПУ, а також від виконання РПУ своєї роботи відповідно до кращих міжнародних стандартів зовнішнього фінансового контролю.

"Обрання членів РПУ має відбутися якомога швидше; я наполягаю на цьому - допоки новий склад не затверджено, то працювати неможливо. Парламенту варто переглядати всі звіти та реагувати на рекомендації; в іншому разі, вони просто втрачають час і гроші … Ми сподіваємось, що ці передумови будуть швидко досягнуті і ми зможемо мобілізувати наші ресурси та поділитися нашим досвідом в управлінні державними фінансами "

LEM_7043

Вольфганг Біндзайль, Посланник Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні

"Німецький уряд підтримує Україну у реформуванні управління державними фінансами ще з 2012 року і досі є основним донором у сфері зовнішнього фінансового контролю в Україні. Ми інвестували 300 000 євро у 2016 році і на 2017 рік планували надати додаткові кошти у розмірі 500 000 євро на підтримку РПУ за умови обрання членів РПУ".

GIZ, що впроваджує заходи в рамках цієї підтримки, володіє 30-річним досвідом роботи з ВОФК у 15 країнах, тому має багато чого запропонувати і вважає РПУ важливим партнером.

"З нашої точки зору, прозорість, підзвітність і ефективність у сфері управління державними фінансами або ціна грошей (value for money) є важливими елементами ефективного державного управління. Україна потребує функціонуючого та незалежного органу контролю, як РПУ - боротьба з корупцією починається звідси. І аудит не повинен оцінювати, чи є мета (витрат) хорошою, а чи досягають витрати своєї цілі».

LEM_7090

Василь Невідомий, Головний контролер - директор департаменту з питань оборони та правоохоронної діяльності, Рахункова палата України

"Зовнішній аудит - це важливий інструмент для прийняття рішень, зменшення корупції; він приносить процвітання. Ключовим завданням для РПУ зараз є перехід від органу контролю до органу аудиту".

Головним завданням є новий план стратегічного розвитку та впровадження міжнародних стандартів.

Різниця між аудитом та контролем полягає у партнерстві з об'єктом аудиту, скасуванням ролі органу, що розправляється або відбілює репутацію. Функція РПУ полягає у наданні матеріалів уряду, парламенту, громадянському суспільству та зростанні ефекту державних витрат.

Webp.net-resizeimage (7)

Д-р Єнс Порцузек, експерт GIZ, аудитор Рахункової палати Саксонії, Німеччина

"Аудит створює прозорість, виявляє марнотратство державних видатків і дозволяє громадянам вимагати більшої підзвітності від уряду. Одна з проблем полягає в тому, що депутати не завжди читають звіти, тому РПУ варто покращити співпрацю з парламентом".

Віктор Таран, РПР/ Голова Центру політичних досліджень та аналітики EIDOS

Проблема управління державними фінансами - це як розкрадання, так і неефективне використання, і страждають від цього отримувачі послуг.

Ольга Богомолець, народний депутат України, Голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я

"Роль РПУ є ексклюзивною і важливою, тоді як депутати, які мають функцію контролю, мають обмежений набір реальних юридичних інструментів для аналізу та формування політики. Посилення ролі РПУ є надзвичайно важливим як в інформуванні суспільства, депутатів, уряду про проблеми, так і у впливі на виконавчі органи щодо вжиття заходів у вирішенні цих проблем".

Проблема полягає також в тому, що депутати не завжди мають право публікувати результати перевірок, які вони отримують від РПУ.

LEM_7314

Іван Крулько, народний депутат України, Голова підкомітету з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати, Комітет Верховної Ради України з питань бюджету

"РПУ повинна функціонувати незалежно від політичних уподобань чи парламентських перевиборів, і керуватися професіоналізмом. Існує потреба у незалежному контролі над бюджетними доходами та витратами, розширенні завдань РПУ та визнанні її незалежності.

Функціонування співпраці між РПУ та парламентом можливе тоді, коли політики утримуються від можливості впливу на РПУ, а РПУ має систематично працювати".

РПУ повинна працювати над тим, щоб зробити свої досягнення більш помітними.

LEM_7351

Алан Бенкс, експерт GIZ, аудитор Національного аудиторського офісу Великобританії

"Об'єктивність створює нейтралітет і, таким чином, довіру до роботи РПУ. Використання міжнародних стандартів робить її переконливою та впливовою. Тоді виникає питання про комунікацію результатів: це швидше мистецтво, ніж наука. З кожним звітом, який ми готуємо, ми надаємо прес-релізи та даємо інтерв'ю. І ви це можете робити лише в тому випадку, якщо ви впевнені в нейтральності та об'єктивності ваших звітів, що забезпечується дотриманням INTOSAI стандартів".

Ярослав Сидорович, Керівник Головного департаменту з питань впровадження реформ, Адміністрація Президента України

Перш за все, РПУ має стати прикладом прозорої державної установи, починаючи з публікації свого бюджету, операційного та фінансового звіту та впровадження обмеження кількості працівників.

"Я сподіваюсь, що з прозорістю з'явиться довіра".

LEM_7078

Віктор Мазярчук, керівник Офісу з фінансового та економічного аналізу у Верховній Раді України

Тільки 32 % показників бюджетних програм досягається на 100 %. Інші у середньому показуються 49 % відхилення факту від плану.

LEM_7494

Маріка Нацвлішвілі, Голова Департаменту аналізу державного бюджету і стратегічного планування, Державний офіс аудиту Грузії

"Для того, щоб домогтись змін, потрібна політична воля і чітке бачення очікувань і того, що слід називати успіхом. Ми встановили для себе два основних критерії: незалежність, що пояснюється INTOSAI, та професіоналізм. Нашою метою була перехід до ризико-орієнтованого аудиту та стандартизованих процедур замість контролювального підходу".

"Справжнє створення змін" було пізніше додано як критерій, і успіх був забезпечений хорошою комунікаційною стратегією - вдосконалення продукту та дизайну, переосмислення формату звітування та створення інтерактивних комунікаційних каналів.

Гліб Вишлінський, РПР/ Виконавчий директор Центру економічної стратегії

"РПУ має переорієнтуватись з виробництва на продаж (з точки зору комунікації результатів)".

Віталій Мельничук, експерт USAID RADA Program, колишній заступник Голови РПУ

Специфіка місії РПУ - це те, що вона є одним з елементів громадянського суспільства та її взаємодія з найбільшою легітимною інституцією - Парламентом - та громадянським суспільством, і це є абсолютно необхідним.

Запис конференції можна подивитись тут

Презентації, представлені на конференції (англ):

Сучасна роль Рахункової палати та потенціал реформування на підставі нового закону

Шлях перетворення Контрольної палати Грузії на сучасну та інноваційну Службу державного аудиту

Довідка:

Проект «Ефективне управління державними фінансами» реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Урядів Німеччини та Великої Британії.

GIZ підтримує уряд Німеччини в досягненні цілей у сфері міжнародного співробітництва заради сталого розвитку. Пріоритетними напрямами німецької співпраці з Україною є: демократія, громадянське суспільство, державне управління, децентралізація, енергетика та сталий економічний розвиток. Окрім пріоритетних напрямів німецька співпраця охоплює, зокрема, підтримку подолання кризових ситуацій на сході України, а також співробітництво у сфері запобігання ВІЛ/СНІД.

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України