26 червня 2017
19.06.2017

Планове завдання з надходження у 2016 році коштів
від приватизації об'єктів державної власності
до держбюджету виконано на 1,1%

Рахункова палата провела аналіз звіту про роботу Фонду державного майна України, хід та результати виконання Державної програми приватизації у 2016 році і дійшла висновку, що зазначений звіт у цілому висвітлює результати здійснення Фондом повноважень, законодавчо визначених у частині, яка впливає на виконання державного бюджету. Звіт містить дані щодо проведеної роботи та фінансові результати у сфері приватизації.

Аналізуючи звіт, аудитори акцентували увагу передусім на причинах невиконання Фондом планового завдання з надходження коштів від приватизації об'єктів державної власності. Замість запланованих 17,1 млрд грн, які б мали надійти до державного бюджету від приватизації об'єктів державної власності, по факту держава отримала лише 187,5 млн гривень.

Причини такого фіаско в тому, що, по-перше, в управлінні Фонду не було економічно привабливих для інвесторів підприємств. По-друге, не відбулося задекларованого урядом зменшення кількості об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації. Жодне підприємство з такого переліку до приватизації визначене не було. По-третє, двічі оголошений конкурс на приватизацію ПАТ «Одеський припортовий завод» не приніс ніяких результатів, оскільки запропонована ціна не зацікавила інвесторів.

Що ж до надходжень до бюджету платежів за оренду державного майна, то це завдання було виконано. До держбюджету надійшло 1028,6 млн грн. відповідних платежів. Разом з тим органи приватизації торік недоотримали 194,7 млн грн від оренди державного майна, розташованого на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя, а також у Донецькій та Луганській областях.

Рахункова палата звернула увагу Фонду держмайна на відсутність у звіті інформації щодо сум штрафних санкцій, нарахованих протягом року за невиконання умов договорів приватизації, та щодо загального обсягу заборгованості з орендної плати і накладених штрафних санкцій.

У звіті також відмічено, що впродовж року до держбюджету перераховано 1249,1 млн грн частини чистого прибутку та дивідендів, нарахованих на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у державній власності. Проте звіт не містить інформації про своєчасність та повноту сплати дивідендів до держбюджету, про заборгованість зі сплати дивідендів та про стан нарахування на боржників впродовж року штрафних санкцій.

Про результати проведеного аналізу звіту про роботу Фонду державного майна України, хід та результати виконання Державної програми приватизації у 2016 році Рахункова палата поінформувала Верховну Раду України та надіслала до Кабінету Міністрів України і Фонду державного майна України низку пропозицій, спрямованих на покращення процесів приватизації.