23 травня 2018    
Пошук
Головна » Архів » Події » 2017 рік
19.06.2017

Конференція про роль Рахункової палати в Україні

 

14 червня пройшла міжнародна конференція «Роль Рахункової палати в Україні та виклики, що стоять перед нею». Захід було організовано Представництвом Європейського Союзу в Україні, Реанімаційним пакетом реформ та проектом «Ефективне управління державними фінансами», який реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).

 

Глава представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі у вступній промові зазначив, що однією з цілей Угоди про асоціацію України та ЄС, яка вступить в силу у вересні цього року, є допомога Україні в поліпшенні державного управління.

- У рамках цього ми повинні зробити все можливе, щоб забезпечити ефективне управління державними фінансами. З цією метою ми надамо українському уряду величезну програму допомоги, яка передбачає бюджет в 55 млн. євро. Ця програма вступить в силу через кілька місяців і буде сприяти підвищенню ефективності управління державними коштами місцевими громадами, - сказав він.

Представник ЄС наголосив, що для того щоб програма підтримки стала можливою, ЄС повинен бачити політичну волю влади в забезпеченні умов ефективного виконання Рахунковою палатою України своїх завдань.

Зокрема, він зазначив, що ЄС очікує від української влади прискорення процесу обрання членів колегії Рахункової палати, інтенсифікації взаємодії між урядом, Верховною Радою і Рахунковою палатою.

 

 

За його словами, парламент повинен розглядати всі звіти Рахункової палати і відстежувати їх виконання. Крім того, Мінгареллі підкреслив, що Рахункова палата повинна працювати в Україні відповідно до вищих стандартів зовнішнього аудиту.

- Ми сподіваємося, що всі умови будуть виконані, щоб ми могли мобілізувати свої ресурси і поділитися своїм досвідом управління державними фінансами, - сказав він.

З підвищенням рівня економічного і соціального розвитку в Україні фінансовий контроль і політичний нагляд за виконанням державного бюджету стали важливими компонентами підзвітності державних витрат. У світі, вищі органи фінансового контролю на кшталт Рахункової палати України, роблять вирішальний внесок в якість і ефективність такого процесу. Звіти про результати аудиту виявляють недоліки і рекомендують заходи щодо вдосконалення управління. Таким чином, вони допомагають виконавчій владі якомога краще використовувати державні кошти. Іншими словами, ВОФК гарантують, що політичні цілі видатків досягаються при мінімальних витратах, і що складені звіти є прозорими.

 

 

Підзвітність, прозорість та ефективність використання державних коштів є найважливішими елементами належного врядування. Тому для здійснення державних витрат в демократичному суспільстві потрібен функціонуючий незалежний та ефективний орган контролю, такий як Рахункова палата України.

Про досвід подібної роботи йшлося у виступах представників європейських країн - посланника Посольства ФРН в Україні Вольфганга Біндзеля, експертів GIZ, представника Рахункової палати Саксонії Д-р Єнса Порцузека та представника Національного аудиторського офісу Великобританії Алана Бенкса; представника Державного офісу Грузії Маріки Нацвлішвілі.

 

 

Головний контролер - директор департаменту з питань оборони та правоохоронної діяльності Рахункової палати України Василь Невідомий, розповідаючи про важливість функціонуючого органу аудиту для України наголосив, що незалежний зовнішній аудит має бути невід'ємною складовою публічного фінансового управління, оскільки управління суспільними коштами є формою довіри. Рахункова палата має стати обов'язковим елементом регуляторної системи публічних фінансів. Мета аудиту полягає у виявленні відхилень від прийнятих стандартів, порушень принципів законності, ефективності, результативності та економності управління фінансовими ресурсами, що дозволяло б внести відповідні корективи в конкретних випадках, посилити відповідальність уповноважених осіб, отримати відшкодування збитків та вжити заходів для запобігання, або, принаймні, ускладнення повторення таких порушень.

Про бачення ролі і місця Рахункової палати говорили представники державних органів України: керівник головного департаменту з питань впровадження реформ Адміністрації Президента України Ярослав Сидорович; народні депутати - голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець; голова підкомітету з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати, комітету ВРУ з питань бюджету Іван Крулько; перший заступник голови комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнародних відносин Валерій Пацкан.

Ольга Богомолець акцентувала увагу учасників конференції на ексклюзивності ролі Рахункової палати і важливість наявності у державі таких інструментів впливу на виконавчу владу. Вона зазначила, що Комітет охорони здоров'я активно співпрацює з Рахунковою палатою, отримує від неї інформацію, з допомогою якої депутати розуміють де знайти гроші, яких бракує в бюджеті.

 

 

- Ми маємо кілька надзвичайно цікавих звітів РП, які використали в своїй роботі, - зазначила народний депутат. - Один з них стосується лікування дітей за кордоном. За останні 5 років Україна використала на ці цілі понад 700 млн. грн. В той же час, для розвитку внутрішньої системи трансплантації (для того, щоб ті самі операції робити в Україні) потрібно було лише 260 млн. грн. Використовуючи згаданий звіт, ми зараз вносимо на розгляд Парламенту новий закон про трансплантацію. Цікавий для нас був звіт і про діяльність громадської організації «Червоний хрест». Безперечно звіти, які оприлюднює Рахункова палата, дають нам модель стратегічного розвитку і розуміння що потрібно змінювати.

Іван Крулько у своєму виступі зробив огляд відмінності старого і прийнятого два роки тому законів про Рахункову палату. Акцентував увагу на забезпеченні фінансової незалежності РП через прямий бюджетний запит; формуванні складу Рахункової палати, при якому керівник виконує більше адміністративні функції, а члени палати мають ширші повноваження. Нагадав депутат і про введення нового механізму - використання окремої думки члена Рахункової палати, якщо він не згоден з рішенням палати та про нові вимоги до членів Рахункової палати, серед яких володіння однією з мов Ради Європи, тощо. Говорив Іван Крулько й про співпрацю установи з Верховною Радою України.

 

 

На останок він зазначив, що новий закон про РП став зразком того, як можна реформувати інші сфери життя.

Народний депутат Валерій Пацкан вважає, що в переліку повноважень РП відсутній аудит відповідності, який проводиться вищим органом державного аудиту за міжнародними стандартами, обмежений аудит операцій, які мають фінансові наслідки для державного бюджету. А операції з іншими ресурсами, що мають суспільне значення, взагалі залишилися поза сферою уваги українського ВОФК.

 

 

Крім того, ціла низка норм може зменшити ефективність діяльності РП та впливатиме на його незалежність. Як висновок, попри значну кількість прогресивних змін, оновлений закон про РП варто удосконалити, пропрацювавши ряд нюансів, вважає народний депутат. Процес реформування палати повинен отримати своє логічне завершення, щоб зробити її діяльність максимально ефективною, прозорою і публічною.

Ярослав Сидорович підкреслив важливість позиції при якій Рахункова палата, перш за все, сама має бути зразком з використання коштів. Для цього оприлюднювати свій бюджетний запит на рік на корпоративному сайті та повідомляти громадськість про те, як вона збирається працювати і які кошти витрачати.

 

 

З позиції громадських організацій висвітлювали питання експерт від USAID RADA Віталій Мельничук, голова Центру політичних досліджень та аналітики EIDOS Віктор Таран та виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Конференція, окрім виступів включала дискусії між представниками Верховної Ради, Рахункової палати, міжнародного експертного товариства та медіа. Її головною темою стала розбудова Рахункової палати як незалежного та ефективного вищого органу фінансового контролю держави. Загалом, захід був спрямований на підвищення обізнаності парламентарів та громадянського суспільства про функціонування органу, та пошук шляхів популяризації звітів з проведених ним аудитів. Особливу увагу виступаючі приділили важливості функціонування такого органу аудиту для України, покращенню робочих відносини Рахункової палати з Парламентом і громадянським суспільством та можливостям і наслідкам нового Закону України «Про Рахункову палату».

 

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України