18 серпня 2017

Відкритий лист народному депутату України
Продан Оксані Петрівні

Шановна Оксано Петрівно!

Впродовж останніх років суспільно-політичного життя України політичне середовище, органи державної влади, громадськість країни знає Вас, як авторитетного, поміркованого, досвідченого політика, яка завжди прагне, щоб був почутий голос правди, справедливості та законності заради миру та процвітання нашої України.

Водночас несподіваною для нас стала упереджена, вкрай суб'єктивна та несправедлива оцінка професійного рівня фахівців Рахункової палати, як єдиного в Україні конституційного органу державного фінансового контролю, яку Ви офіційно висловили 6 квітня 2017 року на брифінгу в стінах Верховної Ради України, що набула розголосу у засобах масової інформації.

Незважаючи на перебіг вкрай складних процесів, що відбуваються в державі, особливості важких кризових умов економічного та соціального розвитку, Рахункова палата концентрує свої зусилля, досвід та професійний рівень на пошуку ефективних методів контролю за використанням публічних фінансів, на створенні прозорої, об'єктивної і законної системи руху бюджетних коштів. Практично жоден із матеріалів перевірок Рахункової палати не залишається без оприлюднення та інформування органів державної влади, Парламенту, його комітетів.

За матеріалами Рахункової палати прийнято десятки нормативно-правових документів, внесено зміни до законодавчих актів, проведено численні засідання парламентських комітетів та інших поважних інститутів.

На жаль, не всі наші висновки та пропозиції знаходять розуміння та оперативне реагування влади та правоохоронних органів, однак це справа часу та послідовної позиції всіх тих, хто зацікавлений у наведенні порядку у фінансово-бюджетній сфері.

За останні роки діяльності Рахункової палати її продовжують визнавати ефективною не лише українське суспільство, а й міжнародні авторитетні інституції фінансового контролю. Зокрема, Рахункова палата тісно співпрацює із Світовим банком у частині перевірки використання іноземних кредитних ресурсів. Рахункова палата впродовж двох термінів обрання здійснювала функції зовнішнього аудитора ОБСЄ, що є безпрецедентним випадком. Фаховий рівень українських аудиторів високо оцінив і Генеральний Секретар ОБСЄ у зверненні до керівництва  держави.

Завдяки чіткій координації та професійному підходу ми більше шести років очолюємо робочу групу з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф у Європейській організації Вищих органів фінансового контролю (EUROSAI), у рамках якої проводимо спільні міжнародні аудити у сфері екологічної безпеки. Чергове засідання робочої групи Європейської організації вищих органів фінансового контролю (EUROSAI) з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф, відбулося 30-31 березня 2017 року у Римі під головуванням Рахункової палати та за сприяння аудиторського суду Італійської Республіки, у якому взяли участь представники 15 вищих органів фінансового контролю, включаючи Європейський суд аудиторів.

Ваші звинувачення, шановна Оксано Петрівно, на адресу інституції в тому, що «нинішній склад Рахункової палати продовжує прикривати собою корупційні справи при витрачанні державних коштів», свідчить про необізнаність у конкретних заходах державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), які проводять фахівці Рахункової палати. Тільки за останні два роки Рахунковою палатою було виявлено бюджетних правопорушень, неефективного використання коштів державного бюджету та порушень при адмініструванні його доходної частини на загальну суму 39,7 млрд. гривень. До правоохоронних органів передано 39 матеріалів з ознаками злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України.

Ми не проти «контролю за діяльністю кожного члена Рахункової палати», адже відповідно до п. 2 статті 1. Закону України «Про Рахункову палату» «Рахункова палата підзвітна Верховній Раді України та регулярно її інформує про результати своєї роботи». Однак, шановна Оксано Петрівно, ми глибоко переконані, що оцінка діяльності конституційного органу публічного державного контролю, яким є Рахункова палата, повинна надаватися не у форматі  безпідставних звинувачень, тим більше таким досвідченим політиком, як Ви, а шляхом конструктивної співпраці, дискусії, пошуку резервів у формуванні міцної, прозорої та ефективної системи контролю у бюджетній сфері з тим, щоб кожна громадська гривня була спрямована на поліпшення життя і добробуту всіх людей України.

Розраховуємо на Вашу подальшу тактовність, виваженість у визнанні результатів і ролі Рахункової палати, як конституційного органу, та сподіваємося на публічне вибачення перед колективом Рахункової палати, який, незважаючи на складні часи, протягом 20 років своєї діяльності створив та розбудовує систему незалежного державного зовнішнього фінансового контролю заради міцної процвітаючої держави Україна!