26 травня 2019

Розглянуто Колегією Рахункової палати

12.09.2012

Зарплатні борги шахтарям

Рахункова палата проаналізувала стан заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям Донецької та Луганської областей упродовж 2010-2011 років. Колегією відзначено, що обсяги заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям станом на початок 2012 року зменшилися в Донецькій області майже на третину - до 47,7 млн. грн., у Луганській - в 4,4 раза (до 1,9 млн. гривень).

Водночас на вугледобувних підприємствах регіону залишаються певні проблеми із погашенням працівникам поточної заборгованості із зарплати. До середини 2012 року в Донецькій області ситуацію з виплатою зарплати шахтарям вдалося стабілізувати, тож заборгованість станом на 1 липня зменшилась на 16 млн. грн. порівняно з початком року, в Луганській же області борги на цю дату дещо зросли - на 0,6 млн. гривень.

Серед основних причин утворення заборгованості - відсутність як ефективної системи управління вугледобувними підприємствами, так і належного контролю Міненерговугілля за діяльністю державних підприємств. На своєчасність виплати заробітної плати шахтарям негативно впливають високий рівень збитковості вугледобувних підприємств, дефіцит власних обігових коштів, практика реалізації товарної вугільної продукції за цінами, що нижчі, ніж її фактична собівартість, і без попередньої оплати, а також неповні і несвоєчасні розрахунки споживачів за реалізоване вугілля.

Збільшення обсягів державної підтримки вугледобувних підприємств протягом 2010-2011 років і першого півріччя 2012 року і майже стовідсоткове спрямування її на виплату заробітної плати стабілізувало ситуацію. Однак аудитори вказали на неузгодженість між термінами виплати зарплати і термінами надходження бюджетних коштів для держпідтримки шахт, а також надходження коштів за реалізовану вугільну продукцію. Така неузгодженість впливає на своєчасність виплати заробітної плати.