26 травня 2019    
Пошук
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2012 рік
03.10.2012

Розглянуто Колегією Рахункової палати

29.08.2012

Фінансові «зсуви» під архітектурними перлинами
музею в с. Пирогове

 

Перевіркою Рахункової палати встановлено, що Національна академія наук України, а з грудня 2011 року і Міністерство культури України як головні розпорядники бюджетних коштів не забезпечили ефективного й обґрунтованого використання Національним музеєм народної архітектури та побуту України (у с. Пирогове під Києвом) коштів державного бюджету, що виділялися у 2008 році - І півріччі 2012 року на забезпечення його діяльності.

Запроваджена академією система планування і використання фінансових ресурсів, які розподілялися на прикладні наукові розробки, а фактично спрямовувалися на утримання музею, свідчить про її неефективність. Зазначена схема не сприяла виконанню поставлених перед музеєм завдань з охорони, збереження, відтворення, консервації і реставрації пам'яток народної архітектури та побуту. Загалом з порушеннями і неефективно використано близько 27 млн. грн. бюджетних коштів.

Незважаючи на більш як 42-річне існування музею, робота з виявлення зібраних у ньому унікальних предметів розпочалася лише у 2012 році. Причина - відсутність відповідної ініціативи з боку НАН України і неналежне виконання Мінкультури та музеєм своїх функцій щодо забезпечення охорони культурної спадщини. За 17 років Мінкультури так і не створило Державного реєстру національного культурного надбання, і жодна колекція, яка зберігається в музеї, навіть унікальна й автентична, не має відповідного статусу.

У 2010-2011 роках НАН України та музей не виконали жодного пункту плану заходів із забезпечення повноцінного функціонування і розвитку Національного музею народної архітектури та побуту України. У результаті генеральний план розвитку музею не розроблений, рекреаційні зони не визначені, межі зон охорони та режими їх використання не перезатверджені, правовстановлюючі документи на землі, які входять до території музею, не оформлені.

Не забезпечено і виконання заходів з належної охорони музейних цінностей і використання музейних експонатів за призначенням. Як наслідок, 12,9 тис. предметів народної архітектури та побуту зберігаються в незадовільних умовах, а два експонати протягом 9 років здаються в оренду приватним структурам, що не дає змоги забезпечити збереження цих об'єктів як культурної спадщини. У 2011 році через відсутність пожежної сигналізації згоріла садиба вівчаря під назвою «Стая» із с. Германівка Івано-Франківської області, датована початком ХХ століття. Збитки, заподіяні пожежею, становлять 300 тис. гривень.

У зв'язку з відсутністю в музеї виставкового павільйону найбільша в Україні колекція декоративного живопису народної художниці УРСР, лауреата Державної премії УРСР імені Т.Г. Шевченка М. Примаченко, творчість якої належить до унікальних явищ у світовому мистецтві та нараховує 206 картин, жодного разу не виставлялася в його експозиції і тільки зберігається у фондосховищі.

Зазначені факти негативно впливають на стан збереження музейних предметів і можуть призвести до втрати об'єктів культурної спадщини.

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України