15 грудня 2018
Головна » Міжнародне співробітництво » Загальна інформація

Міжнародне співробітництво

Нормативне підгрунтя

Відповідно до п. 12 ст. 6 Закону України "Про Рахункову палату" Рахункова палата України здійснює зв'язки з вищими органами фінансового контролю (ВОФК) та відповідними міжнародними організаціями, укладає з ними угоди про співробітництво.

Головні цілі

Міжнародне співробітництво є важливим інструментом інституційного розвитку Рахункової палати та посилення спроможності виконувати покладені на неї функції вищого органу фінансового контролю України.

Як в рамках міжнародних фахових організацій, так і в рамках двостороннього співробітництва міжнародне співробітництво забезпечує обмін досвідом та знаннями з метою удосконалення зовнішнього державного аудиту, а також проведення міжнародних паралельних або координованих аудитів за важливими для України напрямками.

Двостороннє та багатостороннє міжнародне співробітництво

Вивчення світового досвіду аудиторської та експертно-аналітичної роботи, впровадження сучасних форм і методів аудиту вимагає розширення двостороннього та багатостороннього співробітництва Рахункової палати з вищими органами фінансового контролю іноземних країн.

Рахунковою палатою підписані двосторонні угоди про співробітництво з вищими органами фінансового контролю 24 країн: Російської Федерації (1998), Республіки Польща (1998), Республіки Білорусь (2001), Республіки Молдова (2001), Республіки Болгарія (2002), Грузії (2002), Китайської Народної Республіки (2004), Республіки Корея (2004), Угорської Республіки (2004), Республіки Вірменія (2005), Литовської Республіки (2005), Словацької Республіки (2005), Республіки Азербайджан (2006), Республіки Казахстан (2006), Республіки Словенія (2007), Королівства Іспанія (2008), Королівства Норвегія (2008), Португальської Республіки (2008), Королівства Швеція (2008), Латвійської Республіки (2009), Федеративної Республіки Німеччина (2009), Соціалістичної Республіки В'єтнам (2010), Республіки Індія (2013) та Федеративної Республіки Бразилія (2013).

Членство у міжнародних фахових організаціях

Відповідно до положень Лімської декларації керівних принципів аудиту державних фінансів (1977) «міжнародний обмін ідеями та досвідом в рамках Міжнародної організації Вищих органів контролю державних фінансів є ефективним засобом допомоги Вищим органам контролю державних фінансів у реалізації їх завдань» (ст..15. п.1). Рахункова палата - член Міжнародної організації вищих органів фінансового контролю (INTOSAI) з 1998 року та Європейської організації вищих органів фінансового контролю (EUROSAI) з 1999 року.

У рамках міжнародних організацій EUROSAI та INTOSAI Рахункова палата бере участь у роботі комітетів INTOSAI з професійних стандартів, інституційного розвитку та робочих груп INTOSAI з аудиту навколишнього середовища, державного боргу та ключових національних показників, а також цільових груп EUROSAI з інституційного розвитку, професійних стандартів і обміну знаннями та робочих груп з аудиту навколишнього середовища та інформаційних технологій. З 2008 по 2014 рік Рахункова палата була членом Ради керуючих EUROSAI.

За ініціативою Рахункової палати у листопаді 2006 року було утворено Спеціальну підгрупу з аудиту ліквідації наслідків природних і техногенних катастроф та радіоактивних відходів Робочої групи EUROSAI заудиту навколишнього середовища (EUROSAI WGEA), яку рішенням VII Конгресу EUROSAI (2008 рік, м. Краків, Республіка Польща) реорганізовано в окрему Спеціальну групу EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф під головуванням Рахункової палати України, а згодом, з урахуванням результатів діяльності спеціальної групи у 2008-13 роках, на ІХ Конгресі EUROSAI (2014 рік, м. Гаага, Королівство Нідерланди) було схвалене рішення щодо створення постійної Робочої групи EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф під керівництвом Рахункової палати України.

З 2000 року Рахункова палата є членом Ради керівників вищих органів фінансового контролю держав-учасниць СНД, завданням якої є розвиток співробітництва у бюджетного та фінансового контролю.

Співробітництво з іншими міжнародними організаціями

На постійній основі відбувається співпраця Рахункової палати із Світовим банком. Основним напрямом співробітництва є проведення Рахунковою палатою України аудитів проектів СБ, що реалізуються в Україні через державний бюджет.

Також з 2009 по 2013 рік Рахункова палата виконувала функції зовнішного аудитора Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).