26 травня 2019    
Пошук
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2010 рік
12.07.2010

Розглянуто Колегією Рахункової палати

22.06.2010

Міносвіти не здало тест на виготовлення атестатів

Рахункова палата перевірила використання Міністерством освіти і науки коштів державного бюджету на виготовлення випускних документів про освіту, а також ефективність функціонування системи замовлення, обліку та видачі таких документів. Виявилося, що МОН як замовник виготовлення випускних документів про освіту та відповідальний виконавець відповідної бюджетної програми, всупереч українському законодавству, переклало всі свої повноваження на підвідомче державне підприємство "ДЦ ПІТ" і не забезпечило належного використання бюджетних коштів у цій сфері.

Колегія Рахункової палати зазначила, що держзамовлення затверджувалося міністерством без аналізу кількості випускників середніх навчальних закладів і вивчення реальної потреби в документах про освіту. У результаті в 2008-2009 роках неефективне використання і втрати при реалізації зазначеної програми становили 22 млн. 812 тис. гривень. І це за умови вкрай обмежених бюджетних ресурсів, щорічні призначення яких на виготовлення випускних документів про освіту не перевищували 38 млн. гривень.

Результати аудиту показали, що за умови належної координації роботи та раціонального планування видатків у 2008 році коштів було б достатньо для виготовлення випускних документів про освіту всім учням і студентам, які навчалися за рахунок коштів державного бюджету. У 2009 році коштів держави вистачало на випускників шкіл і профтехзакладів, а виготовлено документи тільки для школярів.

Проте через безконтрольність зазначеного процесу випускникам ВНЗ ІІІ-ІV рівня акредитації, які навчалися на бюджетній основі, документи про освіту були виготовлені за рахунок плати за навчання студентів-контрактників або за кошти самих випускників, що суперечить чинному законодавству та призвело до правопорушень при використанні близько 6,5 млн. гривень. Аналогічна ситуація спостерігається і у професійно-технічних навчальних закладах, в яких навчається найбільш соціально незахищена молодь.

Однією з причин такого невдалого управління грошима є недосконала інформаційна система МОН. Витрачаючи щороку десятки мільйонів бюджетних коштів на інформатизацію у сфері освіти, міністерство за останні 10 років так і не створило єдиного інтегрованого інформаційного середовища в галузі для забезпечення прозорості персональних даних протягом усього процесу навчання - від початку до закінчення. Тому залишаються проблеми з формуванням держзамовлення на виготовлення документів про освіту, неефективно використовуються фінансові ресурси, не усунуті ризики видачі недостовірних документів, що для України є гострою соціальною проблемою.

Створена єдина база даних МОН із виданих освітніх документів залишається неповною, у навчальних закладах поза обліком і контролем зберігаються бланки документів про освіту старого зразка, хоча із запровадженням фотокомп'ютерних технологій виготовлення документів старі форми мали б бути знищені. Усі ці факти свідчать про недбале ставлення відповідальних осіб міністерства до важливої для суспільства проблеми справедливого та контрольованого процесу видачі свідоцтв, атестатів і дипломів.

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України